kpb

Klasa

tytuł oryginalny: Entre les murs

reżyseria: Laurent Cantet
aktorzy: François Bégaudeau, Nassim Amrabt, Laura Baquela, Cherif Rachedi

czas trwania: 128 min.
produkcja: Francja 2008
premiera: 2008-10-24

MFF w Cannes 2008: ZŁOTA PALMA
Oscary 2009: nominacja - najlepszy film obcojęzyczny
Cezary 2009
: najlepszy scenariusz
- 4 nominacje, m.in.: najlepsza reżyseria, najlepszy film

Zwycięzca festiwalu w Cannes 2008.  Akcja Klasy rozgrywa sie w ciągu jednego roku szkolnego w jednej z paryskich szkół. Nakręcona w niemal reporterskim stylu Klasa to nie tylko przykład kina społecznego, przedstawiającego instytucję szkoły, ale przede wszystkim niezwykły portret szkolnej zbiorowości - uczniów i nauczycieli.

Film oparty jest na powieści nauczyciela François Bégaudeau (nagroda France Culture 2006), który w filmie wystąpił także w głównej roli.

François jest nauczycielem, a szkoła, w której pracuje znajduje się na obrzeżach Paryża i nie cieszy się dobrą reputacją. Każda z klas to swoisty mikrokosmos, miniatura współczesnej Francji, a zarazem barwna mieszanka różnych osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowici, błyskotliwi i ślamazarni, sympatyczni i bezwzględni. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je akceptują...

Reżyser o filmie: Ten film jest przede wszystkim opowieścią o życiu w klasie, o życiu klasy: społeczności składającej się z 25 osób, które nie wybrały się nawzajem, ale które zmuszono, by tą społeczność stworzyć i pracować ze sobą, będąc zamkniętą w czterech ścianach przez okrągły rok.

Klasa Laurenta Canteta to zadziwiający dokumentalną prawdą film o szkole jako miniaturze społeczeństwa - obowiązkowa lekcja demokracji dla każdego. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza 

Klasa to prawdziwy filmowy cud: delikatny, lecz niezapomniany. David Edelstein, New York Magazine 

Piękna chwila życia i piękna chwila kina. Serge Kaganski, Les Inrockuptibles

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: Zapaśnik, Gomorra, Revolver - czyli czas mężczyzn.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share