kpb

Future Shorts_wydanie październikowe

FUTURE SHORTS_WYDANIE PAŹDZIERNIKOWE
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Czas trwania pokazu: 86 minut1) FUNCTION AT THE JUNCTION
Reż. Justin McArdle / Wlk. Brytania / 2002 / 14’
Rozgrywająca się w latach 70. w klubie Northern Soul opowieść o konkursie tanecznym. Właściciel klubu - pan Lance - obstawił zwycięzcę. Czy uda mu się wygrać zakład, nawet z pomocą dwóch zbirów nasłanych na jego konkurenta? Czy Jake zdąży do klubu na czas, by wziąć udział w walce o koronę króla parkietu? Film jest hołdem dla ruchu Northern Soul, prekursorskiego wobec dzisiejszej kultury klubowej; zwraca uwagę niezwykła dbałość o detal. Ta czarna komedia z zapierającymi dech w piersi scenami tańca i zróżnicowaną obsadą długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

2) ESTER
Reż. Pernilla Johansson / Szwecja / 2005 / 3’15

Jest wtorek, ulubiony dzień Ester - dzień, w którym wybiera się popływać. Prostuje się na brzegu basenu, dumnie sięga ku niebu i nurkuje w migotliwej wodzie. W jednej chwili zewnętrzny, szary świat zmienia się w raj. Ta zabawna i pięknie pokazana opowieść o świecie podwodnych marzeń bohaterki pokazuje, że lepiej jest zaufać swojej intuicji niż podążać za stereotypami. Pernilla Johansson ma za sobą bardzo eklektyczną karierę: pracowała jako modelka, studiowała dziennikarstwo, po przerwie na małżeństwo i macierzyństwo zajęła się pisaniem scenariuszy do reklam i filmów fabularnych.

3) BUSKER
Reż. David Wigram / Wlk. Brytania / 2006 / 6’

Lekka, opowiedziana całkowicie bez użycia dialogu opowieść o rywalizacji dwójki ulicznych artystów. Ignorowany przez wszystkich mim czuje się całkowicie pokonany - nawet jego niemuzykalny rywal z gitarą wzbudza większe zainteresowanie niż on. Zdeterminowany by zdobyć publiczność, na którą zasługuje, rozpoczyna pojedynek o widza, wyczarowując muzykę z powietrza. W roli głównej występuje Dominique Pinon, znany m.in. z Amelii. Busker to debiut Davida Wigrama jako reżysera i scenarzysty, wcześniej pracował on jako montażysta.

4) FALLEN
Reż. Peter Kaboth / Niemcy / 2004 / 5’30

Dwóch mężczyzn spada z dachu w wietrzny dzień. Opowieść skupia się jednak na mieszkańcach miasta, którzy zbierają się w miejscu spodziewanego uderzenia. Niemiecki animator Peter Kaboth zmusza swych bohaterów do podjęcia refleksji nad sensem życia w ułamku sekundy zawieszonym w czasie. Niezwykły film zrealizowany w technice łączącej animację 2D i 3D.

5) M CRAFT (Music Video for DRAGONFLY)
Reż. Gemma Burditt / Wlk. Brytania / 2006 / 3’
Pewnej magicznej nocy w północno-zachodnim Londynie wychodzący z domu mężczyzna znajduje łódź wiosłową zaparkowaną na ulicy. Zaciekawiony, wsiada i zaczyna wiosłować. Ku jego zachwytowi łódź płynie wzdłuż ulicy i zabiera go w surrealną podróż, razem z innymi wioślarzami. Gemma Burditt studiowała w Londynie lalkarstwo, a później animację, eksperymentując z wieloma technikami. Inspiruje ją wiele filmów, m.in. Tango Zbigniewa Rybczyńskiego i Door Davida Andersona

6) LEON
Reż. Ian Sciacaluga / Wlk. Brytania / 1998 / 12’

Spokojny i wnikliwy dokument o życiu Leona - młodego, dobrodusznego chłopca zawiedzionego przez system.

7) TSIKIBOT
Reż. Antti Silvennoinen / Finlandia / 2006 / 10’

Całkowicie pozbawiony słów eksperymentalny film, który w innowacyjny sposób łączy dźwiękowe i wizualne efekty. W małej klasie w stylu retro uwagę znudzonego ucznia przyciągają dwa tsikiboty w telewizorze - od tego momentu nic już nie będzie takie samo.

8) THE NAUTICAL EDUCATION
Reż. Christian Laurence i Genevieve Perron / Kanada / 2006 / 3’

Będzie ci zimno. Będziesz się bał. Będziesz chciał się poddać. Tylko prawdziwi bohaterowie triumfują.

9) WOT DO U CALL IT
Reż. Adam Smith / Wlk. Brytania / 2003 / 9’30

Oryginalny i wnikliwy dokument penetrujący świat MC i podziemnej sceny muzycznej w Londynie. Obraz tworzącej się sceny grime - gatunku zrodzonego w brytyjskich garażach z frustracji młodych, którzy zamienili gitary na Playstation. Adam Smith to uznany reżyser teledysków, m.in. dla The Streets, Chemical Brothers, Stereo MC’s i Lady Sovereign.

10) WHO I AM AND WHAT I WANT
Reż. David Shrigley i Chris Shepherd / Wlk. Brytania / 2005 / 7’

Długo oczekiwana kolaboracja między uznanym reżyserem Chrisem Shepherdem i kultowym artystą i ilustratorem Davidem Shrigleyem. Ten wyjątkowy, dziwny, ujmujący i mrocznie zabawny krótki film jest adaptacją książki Shrigleya. Bohater - Pete - mieszka w lesie, żywiąc się tym, co upoluje. Jest społecznym wyrzutkiem, który odnajduje szczęście w samotności. Jednak wyparte wspomnienia tego, co sprawiło że opuścił swój dom, zaczynają powracać. Ta czarno-biała animacja była wielokrotnie nagradzana - między innymi na festiwalu w Rotterdamie, zdobyła również British Animation Award i British Independent Film Award.

11) ALEX AND HER ARSE TRUCK
Reż. Sean Conway / Wlk. Brytania / 2007 / 13’

Historia pary idealistycznych hedonistów - Baby Shoes i Alex. On jeździ na skuterze i jest zelofilem, ona to nimfomanka sprzedająca swoją bieliznę zboczeńcom w Internecie. Poznajemy także szereg innych ekscentrycznych postaci, m.in. włamywacza-dziwaka, pokrytego plastrami pływaka, grupę cheerleaderek ćwiczących na zaciemnionym parkingu oraz dwie lesbijki-dilerki. Wspaniałe zdjęcia i reżyserska czułość na detal pozwalają zatracić się w tym karnawale ludzi żyjących na krawędzi. Sean Conway jest nazywany „najfajniejszym brytyjskim reżyserem” oraz „pieprzonym geniuszem”, sam uważa się raczej za „sfrustrowaną gwiazdę rocka”.


ZWIASTUN październikowej edycji FUTURE SHORTS:
Pokaz w ramach przeglądu Future Shorts: Wydanie październikowe.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share