kpb

33 sceny z życia

tytuł oryginalny: 33 sceny z życia

reżyseria: Małgorzata Szumowska
aktorzy: Julia Jentsch, Peter Gantzler, Małgorzata Hajewska, Andrzej Hudziak, Maciej Stuhr, Iza Kuna, Rafał Maćkowiak

czas trwania: 95 min.
produkcja: Polska/Niemcy 2008
premiera: 2008-11-07

(angielska wersja znajduje się TUTAJ!)

61. Międzynarodowy Festiwal w Locarno
Srebrny Lampart 

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2009
najlepszy film
nagroda publiczności
najlepsza muzyka, najlepszy montaż

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
najlepsza reżyseria

najlepsze zdjęcia - Michał Englert, najlepsza muzyka - Paweł Mykietyn
najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
Nagroda Kin Studyjnych, Nagroda dziennikarzy


Trzydziestoparoletnia Julia jest fotograficzką, odnoszącą znaczące sukcesy artystyczne. Żyje w zamożnej, inteligenckiej rodzinie. Jej mąż jest cenionym kompozytorem, matka to uznana autorka powieści kryminalnych, a ojciec jest filmowcem - dokumentalistą. Nagle ich szczęśliwe życie się kończy… Najpierw zdycha kochany przez wszystkich pies, a wkrótce potem Basia skarży się na ból brzucha - lekarze diagnozują raka. Choroba Basi załamuje Jurka. Piotr nie potrafi oderwać się od pracy. Gdyby nie pomoc Adriana, przyjaciela z którym dzieli swoją pracownię, Julia zostałaby sama wobec wyzwań, jakie przynosi jej życie. Nadchodzi pora weryfikacji swego widzenia świata, a może nawet moment, kiedy wszystko trzeba będzie zacząć od początku. W ciągu jednego roku, całe jej dotychczasowe życie ulega zmianie...

Film Małgorzaty Szumowskiej naznaczony jest osobistym doświadczeniem reżyserki. Szumowska, córka znanych dziennikarzy, Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, sama stanęła w obliczu śmierci swych rodziców. Inteligencki dom filmowej Julii przypomina rzeczywisty dom samej reżyserki.

33 sceny z życia (liczba w tytule odnosi się do ilości sekwencji składających się na film) składają się na portret młodej kobiety w obliczu wyzwań, jakie przed każdym stawia życie. Chodzi o moment ostatecznego rozstania z najbliższymi - tym trudniejszy im bliższe były łączące nas więzi. Oswajanie się z chorobą rodziców, z ich stratą to moment zyskiwania szczególnej dojrzałości - tak emocjonalnej, jak i społecznej, czas nie tyle dojrzewania, ile dorastania do sytuacji. Sytuacji niby naturalnej w życiu każdego człowieka, ale przecież zaskakującej.

33 sceny z życia są międzynarodową koprodukcją - film powstał we współpracy niemieckiego studia Pandora Film i polskich studiów STI oraz Shot Szumowski, przy udziale duńskiego studia Zentropa, założonego przez Larsa von Triera. Uniwersalny charakter filmu Małgorzaty Szumowskiej podkreśla dodatkowo udział niemieckiej gwiazdy Julii Jenstch, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem za rolę w dramacie Sophie Scholl - ostatnie dni, i duńskiego aktora Petera Gantzlera, znanego z głośnego filmu Włoski dla początkujących.

W filmie wystąpili także Maciej Stuhr, Iza Kuna, Rafał Maćkowiak, Małgorzata Hajewska i Andrzej Hudziak.  

Małgorzata Szumowska o swoim filmie: Jest to przede wszystkim film o ostatecznej utracie dzieciństwa, o końcu pewnej epoki w życiu i strachu który się z tym wiąże. Giną kolejne nasze światy: dzieciństwo - to prawdziwe, potem to trochę bardziej dojrzałe, potem zostajemy rodzicami, a potem opuszczają nas nasze dzieci; mamy mężów i kochanków którzy też znikają i tak powstają kolejne światy.  

33 sceny z życia były także wyświetlane w ramach cyklu Polskie kino po angielsku.

(Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Kino jest kobietą) - 2010
(Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 9: Między nami a rodziną) - 2011


ZWIASTUN:

Bookmark and Share