kpb

Milarepa: Magik, morderca, święty

tytuł oryginalny: Milarepa

reżyseria: Neten Chokling
aktorzy: Jamyang Lodro, Orgyen Tobgyal, Jamyang Nyima, Kelsang Chukie Tethtong

czas trwania: 90 min.
produkcja: Indie/Bhutan 2006
premiera: 2008-09-05

Żyć i umrzeć bez żalu, oto moja jedyna religia. Milarepa 

Za każdym razem, kiedy słyszę historię Milarepy, wielkiego jogina Tybetu, płaczę, wzruszam się i mam ogromne poczucie sensu wiary. Dalajlama

Milarepa: Magik, morderca, święty to film o chciwości, zemście, demonach, magii i odkupieniu. Ta starodawna historia zawiera ponadczasowy przekaz o bezsensowności zemsty.

Powstanie pełnometrażowego, widowiskowego filmu o życiu Milarepy jest wielkim wydarzeniem dla Tybetańczyków na całym świecie, ponieważ buddyzm tybetański jest kręgosłupem tożsamości społeczeństwa, które jest wynarodowiane. Utrwalanie i rozpowszechnianie świętej historii Tybetu jest kluczowe dla zachowania tradycji zarówno w okupowanym Tybecie, jak i w diasporze tybetańskiej, której członkowie asymilują się w wielu kulturach na całym świecie.

Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku. W młodym wieku praktykował czarną magię, by dokonać zemsty na ludziach, którzy skrzywdzili jego rodzinę. Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji, a jedynie cierpienie. Milarepa zdołał jednak wejść na drogę oświecenia, dzięki czemu został wielkim joginem i świętym, czczonym przez Tybetańczyków po dziś dzień.

Film zrealizował Neten Chokling - młody mnich z Bhutanu, uważany za wcielenie Milarepy. Neten Chokling, pełniący na co dzień obowiązki przeora buddyjskiego klasztoru, stworzył film o niezwykłej wizualnej i duchowej sile. Z jednej strony baśniowy i magiczny, z drugiej - wiarygodnie oddający realia, w których żył Milarepa.

Na miejsce akcji filmu reżyser Neten Chokling Rinpoche wybrał piękną, olśniewającą Dolinę Spiti, niedaleko granicy między Indiami i Tybetem, a w obsadzie znaleźli się m.in. mnisi z monasteru Pema Ewam Choegar Gyurmeling w Indiach i w Tybecie, których Chokling Rinpoche jest duchownym mistrzem. Na rok 2009 zaplanowana jest realizacja drugiej części filmu, której tematem będą dalsze losy Milarepy, przejście od wypełnionego zemstą człowieka do natchnionego świętego.

Neten Chokling Rinpoche o filmie: Historia Milarepy sama w sobie jest piękną inspiracją. Jeśli film zainspiruje choć jedną osobę do lepszego życia, otwarcia się na los innych, bycia bardziej współczującym i cierpliwym wobec bliźnich będę jeszcze bardziej szczęśliwy. Z buddyjskiego punktu widzenia to jest najcenniejsze co możemy ofiarować światu.

W filmie jest mnóstwo magii, morderstw, jak i świętości. Ci, którzy oczekują refleksyjnego buddyzmu będą zaskoczeni. Ten debiut filmowy jest dramatem o zemście. Mimo małego budżetu film zachwyca fantastycznymi zdjęciami Himalajów. Richard James Havis, The Hollywood Reporter

Wielki film. Wspaniała realizacja. Przekonujące, wartościowe dzieło o duchowej przemianie. Screen International

Strona oficjalna filmu: www.milarepamovie.com


ZWIASTUN (w wersji angielskiej):

Bookmark and Share