kpb

Polskie kino po angielsku - Środa czwartek rano

(click HERE for English version)


Zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu projekcji dla naszych angielskojęzycznych Widzów!

Co dwa tygodnie, we wtorki prezentujemy polskie filmy z angielskimi napisami.

- starsze i nowsze tytuły
- wielcy aktorzy reżyserzy
- klasyka i rozrywka
- wszystkie filmy z angielskimi napisami


BILETY: 13 złwtorek, 8 lipca, godz. 16.15


ŚRODA CZWARTEK RANO | ŚRODA CZWARTEK RANO
reż. Grzegorz Pacek, Polska 2007, 71'


32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2007
Nagroda dla Joanny Kulig za debiut aktorskiFabularny debiut znanego z dokumentalnej twórczości Grzegorza Packa - laureata m.in. Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 2001 roku za film Jestem zły, który został także zaliczony do 10 najlepszych obrazów w kategorii Current Affairs PRIX EUROPA.

Akcja jego pełnometrażowego debiutu rozgrywa się w ciągu jednej doby w rocznicę Powstania Warszawskiego.

W środę rano Tomek straci mieszkanie. Rozstanie się z dziewczyną. Zrani kogoś, kto go kocha. Będzie miał wypadek. Znajdzie się w szpitalu. Nie poleci do Nowego Jorku. W środę przed południem pozna Teresę. W ciągu dnia pokażą sobie swoją Warszawę. Założą kilka masek. Odwiedzą kilka miejsc. W środę wieczorem, tylko na chwilę, przestaną grać. W środę w nocy wynajmą hotelowy pokój. Tej nocy zdarzy się coś ważnego.

W czwartek rano niebo zawali się im na głowę.

Zdjęcia do filmu wykonał Bogumił Godfrejów (Męska sprawa, Requiem, Z odzysku). Występują młodzi absolwenci krakowskiej PWST: Joanna Kulig (nagroda za najlepszy debiut aktorski na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni) i Paweł Tomaszewski.

Grzegorz Pacek przedstawia swój film: Dwoje młodych "powstańców" w dzisiejszej Warszawie - mieście z biało czerwoną dziurą w brzuchu - rozciągniętym między współczesnością a historią, między życiem a śmiercią. Kłamią, nie mówią prawdy, mylą tropy. Ich problemem jest czas. Dlaczego?

Trudno o prostszą fabułę: chłopak spotyka dziewczynę, spędza z nią dwadzieścia czy trzydzieści godzin, kiedy przyjdzie pora rozstania oboje będą inni - lepsi, a na pewno bardziej dojrzali. Formuła prosta, ale - zastanawiające - jak bardzo pojemna. W ciągu niespełna 80 minut debiutancki film Środa czwartek rano Grzegorza Packa dotyka mnóstwa spraw - opowiada o młodych, o starych, o stosunku obu pokoleń do historii, pokazuje dzisiejszą Warszawę w różnych jej przejawach, podejmuje ważkie kwestie etyczne, uczy miłości, życia i śmierci, a także - nadawania różnym sprawom właściwego znaczenia. Konrad J. Zarębski, Kino

Oficjalna strona filmu: www.srodaczwartekrano.pl

Wywiad z Joanną Kulig na Stopklatka.pl: http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=43278
Wywiad z Pawłem Tomaszewskim na Stopklatka.pl: http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=43420


TRAILER (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share