kpb

Joe Strummer - niepisana przyszłość

tytuł oryginalny: Joe Strummer: The Future Is Unwritten

reżyseria: Julien Temple
aktorzy: Bono, Johnny Depp, Jim Jarmusch, Matt Dillon, Alasdair Gillis, Ian Gillis, Flea

czas trwania: 123 min.
produkcja: Irlandia/Anglia 2007
premiera: 2008-06-06

Joe Strummer - legenda punk rocka. Przez jednych nazywany „Chrystusem rocka”, przez innych „małym krzykatym dupkiem”. Film dokumentalny Niepisana przyszłość w reżyserii Juliana Temple jest poruszającą historią życia artysty, który stał się ikoną punk rocka. To portret wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który wciąż żyje w muzyce i pamięci swoich wielbicieli.

W 1976 roku Strummer dołączył do nowo powstałej punkowej grupy The Clash. Za sprawą Strummera, którego teksty o tematyce społeczno-politycznej miały wielką siłę, kapela szybko przerosła scenę punkową. Strummer wierzył w siłę rocka i powtarzał: rock jest siłą polityczną, chociaż nie wszyscy pragną o tym pamiętać. The Clash nagrali kilka płyt do dziś uchodzących za arcydzieła, m.in. London Calling z 1979 roku. Album wprowadził The Clash do historii muzyki mieszanką punk rocka, reggae i gniewnych, epatujących lewicowymi hasłami tekstów.

Reżyser uzyskał dostęp do osobistych archiwów muzyka i starał się zrekonstruować jego życie. Udało mu się - łącząc rozmowy z Bono, Johnny Deppem, Jimem Jarmuschem i zaglądając do spuścizny Strummera, a także pokazując szczególne dla artysty miejsca - przybliżyć widzom tę niepokorną postać; buntownika z wyboru, zatroskanego o sprawy świata i unikającego jak ognia politycznej poprawności.

Julien Temple jest znanym reżyserem filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków, nazywany w branży kronikarzem punk rocka. Nakręcił między innymi film o Sex Pistols, Wściekłość i brud oraz dokument o słynnym festiwalu muzycznym, Glastonbury.

Julien Temple o Joe Strummerze: Dla mnie Joe Strummer był filozofem. Naprawdę przesączał życie i czasy, w których żyliśmy przez właściwy tylko sobie głęboki myślowy filtr. To, co mówił i jak myślał, dotyczyło przede wszystkim natury ludzkiej i wolności. To były jego dwa wielkie tematy, które poruszał i jako tekściarz, i w prywatnych rozmowach. To wielkie sprawy, które dziś często zamiata się pod dywan. Często mawiał do mnie: „Wiesz, Julien, myślenie to dla mnie powód do tego, aby każdego dnia podnieść tyłek z łóżka”. I miał rację. Póki dane jest nam życie - powinniśmy myśleć.

Biografia Joe Strummera w reżyserii Juliana Temple to film nakręcony bez udziwnień i niepotrzebnych fajerwerków. Są w nim fragmenty koncertów The Clash, wywiadów z artystą, a także wypowiedzi przyjaciół i muzyków. Mówią o Strummerze jako człowieku i fenomenie punk rocka. Nakręcone bardzo solidnie, z klimatem i pokoleniem punk rocka w tle. Rafał Zieliński, Gazeta Wyborcza

Ten film fenomenalnie oddaje prawdziwego ducha rock’n’rolla. To jest to! Gavin Martin, Uncut

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzyki.


TRAILER:

Bookmark and Share