kpb

Półksiężyc

tytuł oryginalny: Niwemang

reżyseria: Bahman Ghobadi
aktorzy: Ismail Ghaffari, Allah Rashtiani

czas trwania: 107 min.
produkcja: Iran/Irak/Austria/Francja 2006
premiera: 2008-04-25

MFF San Sebastian 2006
Złota Muszla

najlepsze zdjęcia
nagroda FIPRESCI

MFF Istanbuł 2006
nagroda publiczności

ERA Nowe Horyzonty Wrocław 2007
2. miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszy film konkursowy


Półksiężyc
to film Bahmana Ghobadi, jednego z najbardziej obiecujących i interesujących współczesnych reżyserów irańskich, znanego w Polsce z filmów Czas pijanych koni (najlepszy debiut na MFF Cannes 2000) i Gdyby żółwie mogły latać (Złota Muszla MFF San Sebastian 2004).

Magiczna i wzruszająca historia o miłości do muzyki, w swej stylistyce bliska jest filmom Emira Kusturicy. Podobnie jak u serbskiego reżysera, mieszają się tu komizm z prawdziwymi ludzkimi dramatami, a wszystko to jest ubarwione wspaniałą etniczną muzyką.

Film opowiada o Mamo - „kurdyjskim Mozarcie”, który po upadku Saddama Husseina, po raz pierwszy od 35 lat, otrzymuje zgodę na występ w Iraku. Po siedmiu miesiącach prób Mamo w towarzystwie kucharza Kako i 10 synów, wyrusza na koncert do irackiego Kurdystanu. Jego utopijna wizja "muzyki wolności" wydaje się bliska spełnienia. Dopełnieniem koncertu ma być kobiecy śpiew, który od czasu rewolucji islamskiej jest zakazany w Iranie, lecz stanowi nieodłączny element tradycyjnej muzyki Kurdów. Mamo zamierza wziąć ze sobą w tę podróż śpiewaczkę i "przemycić" ją przez granicę irańsko-iracką, która przecina w pół jego ojczyznę.

Podróży towarzyszy zła przepowiednia w związku ze zbliżającą się pełnią księżyca. Mamo nie zważa jednak na ostrzeżenia...

Film zrealizowany został w ramach projektu New Crowned Hope Festival, w związku z obchodami 250. rocznicy urodzin Mozarta. Jak tłumaczy reżyser filmu: Tropem do tego filmu było dla mnie Requiem Mozarta. Myśli o śmierci Mozarta przeplatały się z myślami o moim bohaterze - Mamo. Requiem w jakiś sposób kojarzyło mi się również z krajobrazem Kurdystanu. Zachwycił mnie pomysł stworzenia kurdyjskiego Mozarta w osobie Mamo.

TRAILER do filmu znajduje się TUTAJ!

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzyki.

Bookmark and Share