kpb

Dyktator

tytuł oryginalny: The Great Dictator

reżyseria: Charles Chaplin
aktorzy: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie, Reginald Gardiner

czas trwania: 126 min.
produkcja: USA 1940
napisy: angielskie, polskie
with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Oscary 1941 - 5 nominacji: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza rola męska, najlepsza rola męska drugoplanowa, najlepsza muzyka

 

Pierwszy film dźwiękowy Chaplina, a także niezwykły filmowy apel do świata. Ostra satyra na Hitlera i niemiecki narodowy socjalizm, która wywarła wielki wpływ na amerykańską debatę w sprawie przystąpienia do II wojny światowej.


Wiele scen z filmu, jak choćby legendarna końcowa przemowa, w której król komedii ostatecznie "pogodził się" z kinem dźwiękowym, czy scena, w której Hynkel podbija globus niczym piłkę plażową, przeszły już na zawsze do historii X muzy.


Głównym bohaterem filmu jest niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin), który traci pamięć w wypadku samolotowym. Przez 20 lat przebywa w szpitalu, kompletnie nieświadomy zachodzących wokół niego zmian: w Tomanii władzę objął dyktator Hynkel (również grany przez Chaplina), który z pomocą ministrów Garbitscha i Herringa prześladuje wszystkich tomańskich Żydów. Seria przypadków i pomyłek sprawia, że żydowski żołnierz - pracujący po wyjściu ze szpitala jako fryzjer - zajmuje miejsce okrutnego dyktatora.


Chaplin długo opierał się rewolucji dźwiękowej. W 1931 roku pisał w Timesie o uniwersalnej sile kina niemego opartego na pantomimie, w przeciwieństwe do filmów z dialogami, które ograniczają odbiorcę z powodu języka. Światła wielkiego miasta (1931) i Dzisiejsze czasy (1936), choć miały premierę po rewolucji dźwiękowej roku 1929, nie miały dialogów, a jedynie zsynchronizowaną muzykę i efekty dźwiękowe. Dopiero w Dyktatorze Chaplin po raz pierwszy przemówił.


Film dźwiękowy.

 

| Nominated for 5 Oscars, Chaplin's first “talkie” (in a double role!) with the cult final speech scene. Through a series of accidents and mistakes, a clumsy Jewish soldier - working as a barber - is mistaken for a tyrannical dictator.

 

Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.Wcześniej w ramach Weekendów z Chaplinem.


Bookmark and Share