kpb

Dyktator

tytuł oryginalny: The Great Dictator

reżyseria: Charles Chaplin
aktorzy: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie, Reginald Gardiner

czas trwania: 126 min.
produkcja: USA 1940
premiera: 2008-02-22

Oscary 1941 - 5 nominacji
najlepszy film
najlepszy scenariusz oryginalny
najlepsza rola męska
najlepsza rola męska drugoplanowa
najlepsza muzyka


Niezwykły filmowy apel Chaplina do świata. W 1940 roku prezentuje publiczności amerykańskiej Dyktatora - ostrą satyrę na Hitlera i niemiecki narodowy socjalizm.

W czasie pierwszej wojny światowej niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin) walczący w armii Tomanii ratuje życie oficerowi o imieniu Schultz. Zaraz potem nasz bohater traci pamięć w wypadku samolotowym. Zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół niego zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim nowego dyktatora - Hynkela (również granego przez Chaplina), który z pomocą swoich ministrów Garbitscha i Herringa prześladuje wszystkich tomańskich Żydów. Okazuje się jednak, że fryzjer i dyktator są do siebie zaskakująco podobni. Seria przypadków i pomyłek sprawi, że role się odwrócą.

Chaplin pieczołowicie opracował parodię Hitlera na podstawie filmowego materiału dokumentalnego. Wiele scen z filmu, jak choćby legendarna końcowa przemowa, w której król niemego kina ostatecznie "pogodził się" z kinem dźwiękowym, czy scena, w której Hynkel podbija globus niczym piłkę plażową, przeszły już na zawsze do historii kina. Dzieło Chaplina stanowiło również ogromny wkład do wewnątrzamerykańskiej debaty w sprawie przystąpienia USA do wojny. 

Ośmieszając antysemicką politykę partii (po Żydach, Hynkel obiecuje pozbyć się wszystkich brunetów - sam jest i Żydem i brunetem) i sprowadzając Hitlera do poziomu clowna, Dyktator pokazuje absurdalne podłoże faszyzmu, przekłuwając nabrzmiały balon pompatycznego reakcjonizmu. W efekcie powstała niezwykle skuteczna satyra. Nic dziwnego, że Hitler, Mussolini i Franco natychmiast włączyli ją do dzieł zakazanych. Janie Russell, BBCi Films

Film prezentowany w ramach Weekendów z Chaplinem.


Słynna scena z globusem z filmu:

Bookmark and Share