kpb

Skradzione oczy

tytuł oryginalny: Otkradnati ochi

reżyseria: Radoslav Spassov
aktorzy: Vesela Kazakova, Valeri Yordanov

czas trwania: 101 min.
produkcja: Bułgaria/Turcja 2004
premiera: 2008-05-02

MFF w Moskwie 2005
nagroda dla Veselej Kazakowej w kategorii najlepsza rola żeńska
nominacja do Złotego Św. Jerzego za reżyserię dla Radoslava Spassova

MFF w Sofii 2005
najlepszy pełnometrażowy film bułgarski

Bergamo Film Meeting 2006
Silver Rosa Camuna dla Radoslava Spassova

Würzburg International Filmweekend 2007
nagroda publiczności


Opowieść o niezwykłej miłości pomiędzy turecką kobietą i bułgarskim mężczyzną. 

Jest rok 1984. Młody żołnierz Ivan jest uczestnikiem „procesu odrodzenia”, jak eufemistycznie komuniści określają akcję przymusowej „bułgaryzacji” Turków. Dziewczyna Ajten, muzułmańska Turczynka, za wszelką cenę stara się zapobiec bułgaryzacji. On jest odpowiedzialny za pieczęcie, konieczne do wydania nowych dokumentów w czasie przymusowej zmiany nazwisk. Ona próbuje je ukraść. Ich nieoczekiwane spotkanie stanie się początkiem niezwykłych uczuć i wielkich dylematów.

Tło dla akcji Skradzionych oczu stanowią dzieje jedne z najsmutniejszych wydarzeń bułgarskiej historii końca XX wieku - „przymusowej bułgaryzacji” mniejszości etnicznej Pomaków. Pomacy to mniejszość turecka i zislamizowani Bułgarzy, głównie potomkowie ludności pasterskiej z rejonów górskich. Ludności, która przeszła na islam i przyjęła obyczaje tureckie, mimo to zachowała język bułgarski, choć z wieloma tureckimi naleciałościami.

Radoslav Spassov, reżyser filmu, jest jednym z najbardziej utytułowanych i cenionych bułgarskich operatorów z kilkudziesięcioletnim stażem. Skradzione oczy przyniosły mu największy sukces w karierze.

Bookmark and Share