kpb

Bunt L.

tytuł oryginalny: Buntat na L.

reżyseria: Kiran Koralov
aktorzy: Hristo Garbov, Dicho Hristov, Fani Kolarova, Deyan Slavchev

czas trwania: 106 min.
produkcja: Bułgaria 2006
premiera: 2009-12-25

47. MFF w Salonikach: film pokazywany w ramach programu „Balkan Survey”
31. MFF w Montrealu: film pokazywany w ramach programu „Focus on World Cinema”
11. MFF w Sofii: film pokazywany w ramach programu „Filmy Bułgarskie”
2007 Picture Europe! - The Best of European Cinema
2007 South East European Film Festival, Los Angeles: pokaz otwierający festiwal

Bułgaria, rok 1986. Loris, jeden z najlepszych absolwentów wydziału języków obcych, przygotowuje się do balu kończącego studia. Ten wieczór ma być jego przepustką do wolności. Gdy wszyscy koledzy świętują najpiękniejszą noc w życiu, on napełnia wodą dętkę od roweru i wskakuje na statek, który płynie na Zachód. Nie wie jednak, że ktoś był świadkiem tajemnej ucieczki... Odtąd jego życie potoczy się zupełnie innym torem.

Loris zostaje schwytany i osądzony jako więzień polityczny, który dopuścił się zdrady państwa. Tortury, wszechobecny cynizm i przemoc psychiczna zmieniają młodego i utalentowanego Lorisa w obojętnego i zimnego obserwatora.

Bunt L. to siódmy pełnometrażowy film Kirana Kolarova. Jest on bardzo bliski do rewelacyjnego debiutu reżysera - Orderly. Choć teraz Kolarov podejmuje temat półnego socjalizmu i wczesnej transformacji, znów skupia się na problemie ludzkiej wytrzymałości na tortury i upokorzenia. Przemoc i zło czai się tu za każdym rogiem i nawet miłość nie jest ucieczką. Genoveva Dimitrova, Fipresci.org

Film był prezentowany w ramach przeglądu TOFIFEST w Krakowie.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share