kpb

Księżniczki

tytuł oryginalny: Princesas

reżyseria: Fernando León de Aranoa
aktorzy: Candela Peña, Micaela Nevárez, Mariana Cordero, Llum Barrera, Violeta Pérez, Mónica Van Campen

czas trwania: 113 min.
produkcja: Hiszpania 2005
premiera: 2008-01-04

Hiszpańskie nagrody filmowe Goya 2006
najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Candela Peña
najlepszy kobiecy debiut aktorski - Micaela Nevárez
najlepsza piosenka - Manu Chao, Me llaman calle
najlepszy film - nominacja
najlepszy scenariusz oryginalny - nominacja

Nagrody Hiszpańskiego Stowarzyszenia Aktorów 2006
najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Candela Peña
najlepszy aktor drugoplanowy - Luis Callejo
najlepszy kobiecy debiut - Micaela Nevárez


Zaangażowane kino społeczne z Hiszpanii. Film wyreżyserowany przez młodego, utalentowanego reżysera Fernando Leóna de Aranoa (Poniedziałki w słońcu). Księżniczki przenoszą nas na ulice Madrytu.

Dwie młode prostytutki, Cayę i Zulemę połączyła przyjaźń oparta na wspólnym dążeniu do lepszego życia. Początkowo kobiety dzieli rywalizacja i sprzeczne interesy, kiedy jednak Caye znajduje ciężko pobitą Zulemę, obie zaczynają się wspierać. Zulema sprzedaje swoje ciało, aby móc zaopiekować się małym synkiem, a Caye ukrywa wstydliwy zawód przed swoją należącą do klasy średniej rodziną. Nawet w tak ponurych okolicznościach dziewczyny udają, że są księżniczkami. Chcą dodać sobie nadziei, choć pracują w zawód, w którym nadzieja nie istnieje.

Reżyser o filmie: Poznamy niewidzialne kobiety, które jak superbohaterowie, czasami muszą chować się budkach telefonicznych, windach i ukrywać swoją prawdziwą osobowość. Mają dwie twarze, dwa imiona, dwa życia. W dzień płacą wysoką cenę niepewności i upokorzeń, w nocy stawiają swoje serca za podwójną stawkę lub za nic, pozbawione celu dzieci nocy, które plączą się po lasach wokół miasta, być może szukając powrotnego biletu, który kiedyś zgubiły z uginającymi się kieszeniami pamięci pod ciężarem jego nieobecności. Są księżniczkami, dzisiejsze smoki z baśni zbladłyby na widok ryzyka, które one podejmują. Jednak każdej nocy w lasach Parku ich śmiech skrapla się w zimnym powietrzu, gdy rozmawiają wokół szeptów ognia. Gdybyśmy słuchali uważniej, usłyszelibyśmy ich kłótnie, obietnice, jęki, które nie odejmują im pogody ducha. Gdybyśmy słuchali, usłyszelibyśmy, jak mówią w wielu różnych językach wspólnego języka nadziei.

Muzykę do filmu skomponował Manu Chao. Candela Peña, wcielająca się w rolę Caye, znana jest polskim widzom z roli Lindy w filmie Wszystko o mojej matce Pedro Almodóvara.

W Księżniczkach, ciepłym i błyskotliwym studium przyjaźni między dwoma kobietami, które przypadkowo są prostytutkami, Fernando Leon de Aranoa potwierdza swoją umiejętność przetwarzania tematyki marginesu społecznego w społecznie zaangażowane kino. Jonathan Holland, Variety

Reżyser i scenarzysta - Fernando Leon de Aranoa ukazuje dwie prostytutki z Madrytu w sposób tak emocjonalny i pełen empatii, że ich historia, choć prostytutki są często eksploatowanym tematem w kinie, wydaje się bardzo świeża i szczególna. Kevin Thomas, Los Angeles Time 

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: To idzie młodość.


PIOSENKA z filmu (Me Llaman Cale, Manu Chao):

Bookmark and Share