kpb

Reprise. Od początku, raz jeszcze...

tytuł oryginalny: Reprise

reżyseria: Joachim Trier
aktorzy: Anders Danielsen Lie, Espen Klouman-Høiner, Viktoria Winge, Odd Magnus Williamson, Henrik Elvestad

czas trwania: 103 min.
produkcja: Norwegia 2006
premiera: 2008-01-04

MFF w Karlowych Warach 2006: najlepszy reżyser, nagroda Don Kichota

Norweskie Nagrody Filmowe Amanda 2007: najlepszy film
najlepsza reżyseria - Joachim Trier
najlepszy scenariusz - Eskil Vogt, Joachim Trier

Europejskie Nagrody Filmowe 2007: nagroda publiczności - nominacja

MFF w Rotterdamie 2007: nagroda MovieSquad
MFF w Toronto 2006: Discovery Award - najlepszy debiut

Porywający film norweskiego debiutanta Joachima Triera to opowieść o wielkich ambicjach i zderzeniu młodzieńczych marzeń z rzeczywistością. Od początku, raz jeszcze... to nie pozbawiony humoru i uroku film o przyjaźni, szaleństwie i tworzeniu, w którym wyrazisty styl i technika narracji żywiołowo prowadzi widza przez perypetie głównych bohaterów.

Erik i Philip mają niewiele ponad dwadzieścia lat. Dotychczas udawało im się beztrosko dryfować przez życie, aż do chwili, kiedy wszystko miało się naprawdę zacząć. Mając ogromne oczekiwania wobec własnego losu, wobec innych i wobec samego życia, próbują urzeczywistnić swoje ambitne plany. Obaj jednak napotykają na problemy, które zagrożą zarówno ich przyjaźni, jak i realizacji ich wspólnego marzenia o karierze pisarskiej.

Reżyser o swoim filmie: „Chciałem przedstawić specyficzne środowisko, które bardzo dobrze znam, nakręcić film o przyjaźni i aspiracjach kończących się niepowodzeniem. To miał być film składający się z kontrastów pokazanych w samej jego formie i w życiu jego bohaterów. Postanowiłem za pomocą filmowego języka spróbować przedstawić kulturę typową dla dwudziestotrzyletnich chłopaków, pełnej anegdot, dygresji i humoru. To miał być także obraz poszukujący i otwarty, w którym oprócz radości wyczuwalny jest również ból i rozczarowanie.”

„Szczególne, wspaniałe i niezapomniane doświadczenie. Reprise to zdecydowanie pokrzepiające przeżycie dla każdego, kto szuka w kinie niepowtarzalnego magnetyzmu, osobliwej magii i zarażającej energii. Reżyser, mający do tej pory niemały staż w branży reklamowej, potrafił w brawurowym stylu połączyć treść z formą, a tym samym sprawić, by film bezpretensjonalnie wręcz oczarowywał widzów. Ta piękna historia o sile przyjaźni, a także pochłaniającej zmysły miłości została wkomponowana równocześnie w wątek mówiący o twórczej pasji i jej roli w życiu młodego artysty.” Artur Cichmiński, Stopklatka.pl

„Imponujący debiut młodego Norwega Joachima Triera. Ciekawa obsada składająca się głównie z amatorów i nieznanych aktorów scenicznych, radosny styl reżyserii i nowoczesna ścieżka dźwiękowa.” Leslie Felperin, Variety

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 6: Między młodością a dojrzałością.


TRAILER (polski):

Bookmark and Share