kpb

Filmy Pod Choinkę - po 5 zł: drugi tydzień przeglądu

FILMY POD CHOINKĘ - PO 5 ZŁ

drugi tydzień przeglądu:


PROGRAM:

piątek, 28 grudnia
18.30
SZKOŁA PODSTAWOWA | OBECNÁ ŠKOLA
reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1991, 100'
20.45
MOJE ŻYCIE BEZE MNIE | MI VIDA SIN MI
reż. Isabel Coixet, Hiszpania/Kanada 2003, 106’

sobota, 29 grudnia

18.30 MOJE ŻYCIE BEZE MNIE | MI VIDA SIN MI
reż. Isabel Coixet, Hiszpania/Kanada 2003, 106’
20.45 SZKOŁA PODSTAWOWA | OBECNÁ ŠKOLA
reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1991, 100'

niedziela, 30 grudnia

18.30 SZKOŁA PODSTAWOWA | OBECNÁ ŠKOLA
reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1991, 100'
20.45 MOJE ŻYCIE BEZE MNIE | MI VIDA SIN MI
reż. Isabel Coixet, Hiszpania/Kanada 2003, 106’

poniedziałek, 31 grudnia

16.15 RESTART | RESTART
reż. Julius Sevcík, Czechy/Finlandia 2005, 85'
18.30 REQUIEM | REQUIEM
reż. Hans-Christian Schmid, Niemcy 2006, 93'

wtorek, 1 stycznia

16.15 TUŻ PO WESELU | EFTER BRYLLUPPET
reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2005, 120'
18.30 RESTART | RESTART
reż. Julius Sevcík, Czechy/Finlandia 2005, 85'
20.45 REQUIEM | REQUIEM
reż. Hans-Christian Schmid, Niemcy 2006, 93'

środa, 2 stycznia

18.30 TUŻ PO WESELU | EFTER BRYLLUPPET
reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2005, 120'
20.45 RESTART | RESTART
reż. Julius Sevcík, Czechy/Finlandia 2005, 85'

czwartek, 3 stycznia

18.30 REQUIEM | REQUIEM
reż. Hans-Christian Schmid, Niemcy 2006, 93'
20.45 TUŻ PO WESELU | EFTER BRYLLUPPET
reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2005, 120'


SZCZEGÓŁOWE OPISY FILMÓW:

MOJE ŻYCIE BEZE MNIE | MI VIDA SIN MI
reż. Isabel Coixet, Hiszpania/Kanada 2003, 106’



TERMINY POKAZÓW:
piątek, 28 grudnia, godz. 20.45
sobota, 29 grudnia, godz. 18.30
niedziela, 30 grudnia, godz. 20.45

Nagroda GOYA za najlepszy scenariusz adaptowany
Nagroda specjalna na MFF Berlin 2003

Pierwszy głośny film reżyserki znanej polskiej publiczności jako twórczyni doskonałego Życia ukrytego w słowach to opowieść o młodej kobiecie.

Ann w młodym wieku zachodzi w ciąże i wychodzi za mąż za kolegę ze szkoły. Mieszkając z mężem i dwójką dzieci w przyczepie kempingowej w ogródku swojej matki, pewnego dnia mdleje. W szpitalu dowiaduje się, że ma raka i nie pozostało jej zbyt wiele czasu. Sporządza więc listę rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Jednym z wielu podpunktów jest spotkanie mężczyzny, który by się w niej zakochał. Przez ten krótki czas, jaki jej pozostał, stara się zrealizować swe proste marzenia.


RESTART | RESTART
reż. Julius Sevcík, Czechy/Finlandia 2005, 85'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 31 grudnia, godz. 16.15
wtorek, 1 stycznia, godz. 18.30
środa, 2 stycznia, godz. 20.45

Debiutancki film Juliusa Ševčíka. Czesko-fińska koprodukcja, która pokazuje mroczną stronę Pragi. Takiego czeskiego filmu nie było już na polskich ekranach dawno.

Sylva (Lenka Krobotová, Jedna ręka nie klaszcze) żyje nocnym życiem Pragi, beztrosko zmieniając kluby, nadużywając alkoholu i uciech życia wraz ze swą przyjaciółką Marie (Anna Polívková, Wycieczkowicze). Równie lekko podchodzi do związku z Martinem (Filip Čapka), z którym bawi się w miłosne gierki i uczuciowe podchody. Pozornie niewinny żart sprawi jednak, że szaleńczy bieg przez życie zmieni się w koszmarny maraton...

Chcąc odzyskać utraconą miłość, Sylva przemierza nocą praskie ulice, w których nic nie wydaje się takim, jakim jest naprawdę. Kalejdoskop nocnych postaci, niesamowite kształty i odgłosy - wszystko to sprawia, iż nie wiemy, czy pojawiające się nie chronologicznie wydarzenia są przeszłością, przyszłością, czy tylko chorym wytworem przerażonego umysłu.

Nowatorskie podejście do ukazania pejzażu miejskiego, szybkie przejścia i obraz drgający w rytm uderzeń serca – wszystko to sprawia, że ukazana przez Juliusa Ševčika stolica Czech przypomina raczej mroczne przedmieścia, niż słoneczne, złote miasto. Z perspektywy przemierzającej Pragę bohaterki jesteśmy również świadkami niesamowitej podróży do wnętrza umysłu, który nieuchronnie zmierza do restartu.


REQUIEM | REQUIEM
reż. Hans-Christian Schmid, Niemcy 2006, 93'

TERMINY POKAZÓW:
poniedziałek, 31 grudnia, godz. 18.30
wtorek, 1 stycznia, godz. 20.45
czwartek, 3 stycznia, godz. 18.30

Europejska Akademia Filmowa 2006
nominacja w kategorii najlepsza europejska aktorka - Sandry Hüller 

MFF Berlin 2006
nagroda FIPRESCI

Srebrny Niedźwiedź dla aktorki - Sandry Hüller

Niemieckie Nagrody Filmowe 2006
najlepsza aktorka - Sandra Hüller
najlepszy aktor drugoplanowy - Imogen Kogge
najlepsze kostiumy
najlepszy dźwięk

MFF Sitges 2006 
najlepszy film

najlepsza aktorka - Sandra Hüller


Film inspirowany prawdziwą historią młodej Anneliese Michel z Miltenbergu. Jej przeżycia były już inspiracją m.in. do filmu Egzorcyzmy Emily Rose Scotta Derricksona. Przypadek opętania Anneliese Michel budził kontrowersje, ponieważ egzorcyzmy nie zakończyły się powodzeniem, a opętana dziewczyna zmarła. Winą obarczono księdza egzorcystę, który miał zniechęcić Anneliese Michel do zażywana leków psychotropowych. Jednak z czasem zaczęto podważać wyniki śledztwa. Pojawiła się hipoteza, że właśnie przedawkowanie leków doprowadziło do skrajnego wyczerpania organizmu dziewczyny.

Requiem nie ma jednak nic wspólnego z klasycznym filmem poświęconym problematyce egzorcyzmów. To raczej inteligentna, autorska rewizja gatunku; przenikliwe studium psychologiczne młodej dziewczyny, unikające jakichkolwiek tez i stawiania jednoznacznych ocen.

Niemiecka prowincja, lata 70-te ubiegłego stulecia. Wychowana w bardzo religijnej rodzinie 21-letnia Michaela Klingler cierpi na dziwną chorobę: napady paniki, utratę świadomości i halucynacje. Metodą prób i błędów lekarze stwierdzają epilepsję; dziewczyna musi brać silne leki. Pomimo ostrego sprzeciwu matki, Michaela postawia podjąć studia na uniwersytecie. Po raz pierwszy zostawia rodzinę i wyjeżdża.

W mieście z dala od konserwatywnych rodziców, poznaje życie całkiem inne od tego, które wiodła. Nie ma w nim Boga ani kościoła, są za to huczne imprezy, alkohol i mężczyźni.

Wolność zaczyna ją oszałamiać, jednak dziewczyna nie potrafi wyswobodzić się od wyniesionych z domu ograniczeń. Niespodziewane wyzwolenie okazuje się ciężarem nie do udźwignięcia. W końcu Michaela przeżywa załamanie nerwowe i zaczyna wierzyć, że nawiedzają ją złe moce. Jej stan jest na tyle poważny, że wraca do domu. Wezwany przez rodzinę ksiądz potwierdza jej przypuszczenia: została opętana przez diabła…


SZKOŁA PODSTAWOWA | OBECNÁ ŠKOLA
reż. Jan Svěrák, Czechosłowacja 1991, 100'

TERMINY POKAZÓW:
piątek, 28 grudnia, godz. 18.30
sobota, 29 grudnia, godz. 20.45
niedziela, 30 grudnia, godz. 18.30

Oscary 1992
nominacja w kategorii najlepszy film obcojęzyczny

Fantasporto 1994
Directors' Week Award 

Festiwal Filmowy w Pilsen1991
Golden Kingfisher


Film w reżyserii znakomitego czeskiego reżysera Jana Svěráka, autora Koli.

Czechosłowacja, rok 1945, tuż po zakończeniu okupacji niemieckiej. 10-letni Eda chodzi do szkoły podstawowej. Chłopiec razem ze swoimi rówieśnikami przechodzi trudny okres dojrzewania, w którym ciężko jest usiedzieć w szkolnej ławce, kiedy każdego dnia życie prowokuje do nowych odkryć i poszukiwań, a ciekawość świata jest silniejsza niż strach i obowiązek posłuszeństwa. Młodzi chłopcy chcą sprawdzić wszystko na własnej skórze, nawet gdy konsekwencje mogą być bolesne, tak jak odrywanie przyklejonego do oblodzonej poręczy języka.

Energia i pomysłowość dzieci martwi rodziców i jest prawdziwą bolączką dyrektora szkoły, który nieustannie próbuje znaleźć odpowiednie metody wychowawcze. Pewnego dnia w klasie pojawia się nowy nauczyciel, który potrafi zdyscyplinować młodych urwisów. Mężczyzna opowiada chłopcom o swojej bohaterskiej walce z nazistami i początkowo udaje mu się zdobyć ich szacunek. Jednak dorastające dzieci, które wciąż zadają pytania i bacznie obserwują otaczającą je rzeczywistość, zaczynają widzieć, że świat jest bardziej skomplikowany niż to, co mówią im dorośli...


TUŻ PO WESELU | EFTER BRYLLUPPET
reż. Susanne Bier, Dania/Szwecja 2005, 120'

TERMINY POKAZÓW:
wtorek, 1 stycznia, godz. 16.15
środa, 2 stycznia, godz. 18.30
czwartek, 3 stycznia, godz. 20.45

Nominacja do Oscara 2007 w kategorii:
najlepszy film obcojęzyczny

Najnowszy film Susanne Bier, autorki Braci.

Znakomicie przyjęty przez krytykę oraz publiczność film Dunki ma wszelkie zadatki, by spodobać się polskiej publiczności.

Jacob Petersen, pełen ideałów dyrektor upadającego sierocińca w Indiach, poświęcił życie opiece nad porzuconymi na ulicach dziećmi. Kiedy nad sierocińcem zawisa groźba likwidacji, Petersen dostaje niezwykłą ofertę pomocy. Nieznany duński biznesmen Jorgen, proponuje mu dotację w wysokości 4 milionów dolarów. I jednocześnie zaprasza go do Danii na ślub córki. Petersen poznając rodzinę biznesmena staje oko w oko ze swoją dawną miłością, obecnie żoną Jorgena. Powstaje wątpliwość, czyja córka wychodzi za mąż... Wesele okazuje się przełomowym momentem, swoistym łącznikiem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Jacob staje w obliczu największego dylematu w swoim życiu.

Rozpoczyna się przejmująca historia miłosna, która unika łatwych sentymentalnych klisz.

W filmie wykorzystano muzykę znakomitego zespołu Sigur Rós.


Filmy prezentowane w ramach przeglądu Filmy pod choinkę - po 5 zł!


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share