kpb

Rozkosze gościnności

tytuł oryginalny: Our Hospitality

reżyseria: Buster Keaton
aktorzy: Buster Keaton, Natalie Talmadge, Joe Roberts, Joe Keaton, Leonard Clapham, Ralph Bushman

czas trwania: 75 min.
produkcja: USA 1923
język: plansze w języku angielskim
napisy: polskie
English intertitles with Polish subtitles
info: 20. Festiwal Filmu Niemego

Tematem filmu jest historia słynnej rodzinnej vendetty, wyjęta z kronik amerykańskiego Południa. Prolog przedstawia dramatyczny epizod walki na śmierć i życie między dwoma rodami McKayów i Confieldów. Kiedy młody McKay zostaje zamordowany, wdowa po nim, z niemowlęciem (Buster Keaton Jr.) na ręku, ucieka do Nowego Jorku. Po 20 latach niemowlę staje się młodzieńcem (Buster Keaton), który ma przejąć posiadłość rodzinną. Podróżując pociągiem do swojego majątku, poznaje uroczą pasażerkę (Natalie Talmadge), która okazuje się być najmłodszą córką Confieldów. Zaproszony przez dziewczynę do jej domu młody człowiek nie wie, że wchodzi do jaskini lwa. Niebezpieczeństwo grozi mu jednak tylko poza budynkiem - prawa gościnności zabraniają jakichkolwiek nieprzyjaznych kroków w stosunku do podejmowanych gości. 


Rozkosze gościnności to bez wątpienia najpiękniejszy ze wszystkich filmów Keatona – pisał francuski krytyk M. Denis. Przede wszystkim cechuje go wielka artystyczna równowaga. Humor opiera się głównie na postaci i zaistniałej sytuacji. Bohater Keatona łączy swą „kamienną twarz”, pantomimiczny ruch i fizyczną sprawność z działaniem popartym intelektem, z namysłem pozwalającym pokonać skrajnie trudne sytuacje. Akcja – rozgrywająca się w dziewiętnastowiecznej Ameryce i oparta na motywie zemsty rodowej – poprowadzona jest znakomicie, z dramaturgiczną precyzją wspartą bardzo dobrym montażem. Komizm jest zróżnicowany – od zawrotnej brawury po sytuacje rozgrywane z finezją lub subtelnością. Wiele tu oryginalnych pomysłów, twórczej fantazji oraz doskonałych gagów. Pięknie ukazana przyroda wnosi wrażenie ładu i spokoju, nieustannie zakłócanego zaskakującymi i piętrzącymi się niebezpieczeństwami. Aktorstwo Keatona i komizm sytuacji okazują się ponadczasowe i bliskie współczesnemu widzowi.


| A cult comedy based on the legendary tales from the deep South. The story of an everlasting neighbourly conflict that can only be ended by a true love

 

Film prezentowany w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

 

Wcześniej w ramach 10. Festiwalu Filmu Niemego: muzyka na żywo: EXPLODING STAR ORCHESTRA
+ koncert (wizualizacje: Raymond Harmon)

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share