kpb

Dotyk zen

tytuł oryginalny: A Touch of Zen

reżyseria: King Hu
aktorzy: Ying Bai, Roy Chiao, Hsue Han, Yin-Chieh Han, Feng Hsu, Chun Shih

czas trwania: 170 min.
produkcja: Tajwan 1969

CYKL: FILMY O TEMATYCE BUDDYJSKIEJ

Oszałamiający i poetycki film sztuk walki, który ustanowił standard gatunków "wuxia" i "swordplay", i który wciąż jest inspiracją dla wielu współczesnych reżyserów (Zhang Yimou, Ang Lee). Ci, którzy zastanawiają się skąd w Przyczajonym tygrysie, ukrytym smoku wziął się pomysł na niesamowitą scenę z bambusami, odpowiedź znajdą właśnie w eposie z 1969 roku - Dotyku zen.

W wielu aspektach Dotyk zen funkcjonuje jako kontynuacja poprzedniego filmu z gatunku wuxia w reżyserii King Hu Dragon Gate Inn. Podobnie, jak w tamtym obrazie osadzonym w epoce dynastii Min, bohaterowie Dotyku zen nękani są intrygami złośliwego eunucha z Izby Wschodniej.

W ciągu pierwszych 90 minut poznajemy Shen-Chaia, wiejskiego uczonego, który odmawia podejścia do egzaminu na oficera. To złości mieszkającą z nim matkę, która ciągle mu powtarza, żeby znalazł wreszcie normalną pracę, ożenił się i założył rodzinę. Shen-Chai spotyka Ouyang Nin, tajemniczego człowieka, poszukującego dwóch "przestępców": Yang Hui-Ching i generała Shih, którzy uciekają przed całkowicie skorumpowanym, żądnym władzy Eunuchem Weiem. Przyczyną kłopotów jest ojciec Yanga, który zadarł z Weiem. Zgodnie z tradycją, jeśli obrazi się eunucha, ten nie zabija jedynie winnego, lecz ściga całą jego rodzinę. Kiedy Yang i general Shih znajdują schronienie w opuszczonej posiadłości niedaleko domu Shen-Chaia, miedzy nieoczekiwanymi sprzymierzeńcami rodzi się więź, która stanowi trzon akcji drugiej części filmu. Od tej chwili opowieść przepełniają intrygi, a napięcie rośnie....

Dotyk zen to esencja gatunku i obowiązkowa pozycja dla fanów wuxia, niemal trzygodzinny seans zniewalającej opowieści, rewelacyjnej choreografii i przepięknych zdjęć.

Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmy Świata ALE KINO!


SCENA z filmu (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share