kpb

XXY

tytuł oryginalny: XXY

reżyseria: Lucía Puenzo
aktorzy: Ricardo Darín, Valeria Bertuccelli, Germán Palacios, Carolina Pelleritti

czas trwania: 91 min.
produkcja: Argentyna/Francja/Hiszpania 2007

MFF Cannes 2007 - Wielka Nagroda Tygodnia Krytyki
MFF Edynburg 2007 - nagroda dla najlepszego nowego reżysera
MFF Ateny 2007- Złota Atena
6 nagród Argentyńskiej Akademii Filmowej (najlepszy film, reżyseria, aktor drugoplanowy, debiut reżyserski, scenariusz adoptowany i odkrycie aktorskie)
argentyński kandydat do Oskara


Znakomity film Lucíi Puenzo podejmujący trudny temat hemafrodytyzmu.

Alex ma lat 15 i w wyniku anormalnego zespołu chromosomów jest zarówno chłopcem, jak i dziewczyną. Widzowie obserwują jej/jego pierwsze seksualne doświadczenie oraz pierwsze poważne problemy, które będą miały wpływ na życie jej/jego samej/ego, jak i jej/ego rodziny, która będzie musiała poradzić sobie z jej/jego przypadłością.

Trudny temat w filmie potraktowany jest bardzo subtelnie. Reżyserka nie osądza postaw bohaterów, chociaż wyraźnie daje do zrozumienia, że chciałaby, by ludzie mieli wolność wyboru w tolerancyjnym i pełnym zrozumienia środowisku.

XXY w argentyńskich kinach okazał się sukcesem, gromadząc przed ekranami ponad 200 tysięcy widzów i zdobywając uznanie krytyków.

Reżyserka powiedziała o swoim filmie: „Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że część dzieci rodzi się ze schorzeniem znanym jako niejednoznaczność tożsamości płciowej. „Nie ma nic gorszego niż bać się własnego ciała” - powiedział mi to chłopiec, któremu udało się przejść przez proces „normalizacji”. Dorastał on z chirurgicznymi bliznami na ciele. Kastracja i strach przed niejednoznacznością tożsamości płciowej staje się metaforą wszystkich amputacji, które są wynikiem strachu przed byciem innym”.

„XXY Lucíi Puenzo to subtelne i przenikliwe studium młodzieńczego lęku - wywołanego czymś więcej niż tylko mglistym uczuciem, które bada psychiczne piętno problemu niejednoznacznej seksualności.” Jonathan Holland, Variety

„W mocnym, formalnie oszczędnym, a jednocześnie nonszalancko młodzieńczym
XXY, młoda reżyserka Lucia Puenzo nie szokuje, nie analizuje na siłę, ale przygląda się młodości. Pięknej i okrutnej, uczuciowo i seksualnie niepewnej, szukającej o sobie prawdy, która często wymyka się kulturowym wzorcom.” Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

„Znakomity film XXY Lucii Puenzo to intrygujący film o kłopotach z tożsamością seksualną. Kino coraz odważniej pokazuje regiony, które do niedawna pozostawały tabu.” Łukasz Maciejewski, Dziennik

„Rewelacyjny debiut z Argentyny o hermafrodycie, żuku i żółwiach...”
Jan Topolski, Polityka

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią.


TRAILER (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share