kpb

Pupendo

tytuł oryginalny: Pupendo

reżyseria: Jan Hřebejk
aktorzy: Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dusek, Vilma Cibulková, Jirí Pecha, Lukás Baborský, Vojtech Svoboda

czas trwania: 120 min.
produkcja: Czechy 2003
premiera: 2008-02-29

Czeskie Lwy 2004
Box Office Award

Czeskie Lwy 2004
najlepsza rola drugoplanowa - Vilma Cibulková
5 nominacji: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor - Bolek Polívka, najlepszy scenariusz - Petr Jarchovský, najlepszy aktor drugoplanowy - Jaroslav DusekGłośny film znakomitego czeskiego reżysera Jana Hřebejka, twórcy świetnie przyjmowanych przez polską publiczność filmów - Piękności w opałach, Musimy sobie pomagać, Na złamanie karku czy Pod jednym dachem.

Gorzko-komiczny film pełen absurdalnych dialogów i sytuacji, czyli wszystko to, co lubimy w czeskim kinie najbardziej! 

Jest to opowieść o dwóch różnych rodzinach: rzeźbiarza Máry i towarzysza Brecki. Pierwsza z rodzin prześladowana jest przez reżim, druga wesoło płynie z głównym prądem. Mára mieszka ze swoją żoną i dwójką dzieci w małym mieszkaniu w Pradze. Wiele lat temu odebrano mu posadę w Akademii Sztuki z powodów politycznych. Teraz, gdy nie może już wystawiać swoich prac, często kontempluje życie z wędką w dłoni. Brecek jest dyrektorem szkoły, a jego ambitna żona to była studentka Máry z Akademii. 

W filmie pojawiają się też dorastające dzieci, które mają własne zdanie na temat postaw swoich rodziców. Włóczą się bez celu po przedmieściach, chodzą na wagary, a czas zabijają marzeniami o wspólnej ucieczce poza granice codzienności.

Tytuł filmu Pupendo zainspirowany został dziecięcym rytuałem inicjacyjnym, który jest tu swoistą metaforą socjalizmu. Polegał on na kuszeniu nieświadomego zasad partnera, a następnie na rzuceniu ciężkiej i zimnej monety na jego goły brzuch.

W filmie zobaczymy ulubionych aktorów Hřebejka, znanych z Musimy sobie pomagać i Pod jednym dachem - Boleslava Polívkę i Jaroslava Duska.

Po zmaganiach z Praga lat 60. w Pod jednym dachem, a następnie z Dugą Wojną Światową w nominowanym do Oscara komediodramacie Musimy sobie pomagać, wybitny czeski reżyser Jan Hřebejk postanawia zmierzyć się z problemami lat 80. w Pupendo. To chyba jego najbardziej dojrzały film. Eddie Cockrell, Variety

Pupendo to kolejne po filmie Pod jednym dachem pasjonujące rozliczenie Jana Hřebejka z czasem komunizmu. Krzysztof Kwiatkowski, Dziennik

FRAGMENT FILMU można zobaczyć TUTAJ!

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Menzel, Svěrák, Zelenka i inny czeski humor.

Bookmark and Share