kpb

Piękność w opałach

tytuł oryginalny: Kráska v nesnázích

reżyseria: Jan Hřebejk
aktorzy: Anna Geislerová, Roman Luknár, Jana Brejchová, Jirí Schmitzer

czas trwania: 110 min.
produkcja: Czechy 2006
premiera: 2007-10-19

MFF w Karlowych Warach 2006
Specjalna Nagroda Jury

MFF w Denver 2006
najlepszy film europejski

Czeskie Lwy 2007
najlepszy aktor - Jirí Schmitzer
najlepsza aktorka - Anna Geislerová
najlepsza aktorka drugoplanowa - Jana Brejchová 

Jan Hřebejk, autor Pod jednym dachem i nominowanego do Oscara Musimy sobie pomagać znów przedstawia czeską historię w krzywym zwierciadle.

Piękność w opałach to ciepła opowieść o ludziach, którzy po upadku systemu komunistycznego rozpaczliwie starają się odnaleźć w nowym świecie.

W zniszczonym po powodzi warsztacie samochodowym wre praca. Jarda, sympatyczny mechanik i ojciec rodziny, zarabia na utrzymanie „uzdatniając” kradzione auta. Wspólnik zleca mu dokonanie metamorfozy luksusowego volvo z satelitarnym zabezpieczeniem i wtedy bohater popada w tarapaty. Jarda trafia za kratki, a jego piękną żoną pragnie zaopiekować się właściciel feralnego samochodu, bogaty Czech od lat mieszkający we Włoszech. W słonecznej Toskanii Marcela będzie musiała dokonać trudnego wyboru pomiędzy przystojnym mężem a hojnym, choć nieco podtatusiałym milionerem, który przychyla nieba zarówno jej, jak i jej dzieciom.

Współczesny komediodramat pokazujący trudny proces wtłaczania ludzi w nowy społeczny system, ich zagubienie wobec upadku wartości, które uważali za podstawowe. Jednak Hřebejk, godny spadkobierca tradycji Szwejka i Formana, przygląda się perypetiom swoich bohaterów z czułością i ironią zarazem. Stawia na humor, ciepło, wnikliwą obserwację postkomunistycznej rzeczywistości i ciepłe spojrzenie na całą galerię ekscentrycznych i nieodmiennie zabawnych postaci. 

Akcja Piękności w opałach jest luźno oparta na poemacie Roberta Gravesa pod tym samym tytułem.
W roli głównej wystąpiła Anna Geislerová, znana polskiej publiczności między innymi z melodramatu Żelary i z Niedźwiadka.  

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Menzel, Svěrák, Zelenka i inny czeski humor.


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share