kpb

Katyń

tytuł oryginalny: Katyń

reżyseria: Andrzej Wajda
aktorzy: Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Wiktoria Gąsiewska, Anna Radwan, Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Joanna Kawiorska, Agnieszka Glińska, Magdalena Cielecka, Paweł Małaszyński, Antoni Pawlicki

czas trwania: 125 min.
produkcja: Polska 2007
premiera: 2007-09-21

Oscary 2008
najlepszy film nieanglojęzyczny - nominacja

Opowieść o polskich oficerach pomordowanych podczas II wojny światowej przez NKWD w Katyniu. Obraz tragedii nieświadomych zbrodni kobiet, które czekały na swoich mężów, ojców, synów i braci. Bezkompromisowe rozliczenie kłamstwa, które miało kazać Polsce zapomnieć o swoich bohaterach. Film wielkiego reżysera o niezłomnej walce o pamięć i prawdę, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnej Polsce.

Początek drugiej wojny światowej. Po inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę na rozkaz Józefa Stalina 17 września 1939 na polskie ziemie wkraczają również oddziały armii radzieckiej. Wszyscy polscy oficerowie trafiają do sowieckiej niewoli.

Anna (Maja Ostaszewska), żona rotmistrza Pułku Ułanów w Krakowie (Artur Żmijewski), czeka na męża, a oczywiste dowody, że został zamordowany przez Rosjan przyjmuje z niedowierzaniem. Żona (Danuta Stenka) generała (Jan Englert) w kwietniu 1943 roku dowiaduje się o śmierci męża po odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Milczenie i kłamstwa na temat zbrodni także po wojnie rozrywają serce Agnieszce (Magdalena Cielecka), siostrze pilota (Paweł Małaszyński), który podzielił los pozostałych polskich żołnierzy. Jedynym ocalałym będzie przyjaciel rotmistrza, Jerzy (Andrzej Chyra), który wstąpi do Ludowego Wojska Polskiego.

Jak będzie wyglądało po wojnie życie kobiet czekających na swych ukochanych w państwie polskim, które wciąż zależne jest od radzieckiej Rosji? Czy dla tych, którzy zaakceptowali nowy ustrój, ojczyzna i wolność będą miały wciąż to samo znaczenie?

Film wyreżyserował laureat Oscara za całokształt twórczości, Andrzej Wajda. Autorami scenariusza na podstawie powieści Andrzeja Mularczyka Post Mortem są Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski i Przemysław Nowakowski. Zdjęcia zrealizował Paweł Edelman. Autorem muzyki jest Krzysztof Penderecki.

W rolach głównych wystąpili: Jan Englert, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Paweł Małaszyński, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Maja Komorowska. 


TRAILER:

Bookmark and Share