kpb

Idol (1998)

tytuł oryginalny: Velvet Goldmine

reżyseria: Todd Haynes
aktorzy: Eddie Izzard, Christian Bale, Ewan McGregor, Jonathan Rhys-Meyers, Toni Collette

czas trwania: 123 min.
produkcja: Wielka Brytania/USA 1998

info: Letnie Tanie Kinobranie

Opowieść o upadku i wzlocie glam rocka na początku lat 70., nostalgiczne wspomnienie niezwykłego czasu w popkulturze, kiedy zacieranie granic pomiędzy kobiecością i męskością było nie tylko możliwe, ale wręcz pożądane.

Mityczny bóg rocka Brian Slade, będąc u szczytu sławy nagle znika. Film opowiedziany jest z punktu widzenia dziennikarza, który po latach próbuje odkryć, co tak naprawdę stało się z Brianem Slade'em.

Film sławi prowokującą energię glamrocka, a także ukazuje manipulację przemysłu muzycznego. Historia fikcyjnych, androgynicznych gwiazd glamu wzorowana jest bezpośrednio na losach gwiazd prawdziwych - Davida Bowie, Iggy’ego Popa, Marca Bolana i innych.

Najważniejsza jednak w filmie jest muzyka. Piosenki w wykonaniu Placebo, Venus in Furs, Pulp czy Lou Reeda są znakomitym komentarzem do opowieści o kulturze glam rocka - kulturze, która zniknęła niemal równie szybko, jak się pojawiła.

W filmie wystąpiła plejada znakomitych aktorów: Christian Bale, Ewan McGregor, Jonathan Rhys-MeyersToni Collette, a reżyserii podjął się twórca późniejszego Daleko od niebaTodd Haynes

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 8:
Czas młodości.

(także Letnie Tanie Kinobranie 2007, tydzień 5 - Jane Campion i inne filmy z muzyką)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share