kpb

Wystrzałowe Kino Lato

PROGRAM PRZEGLĄDU WYSTRZAŁOWE KINO LATO

weekend 13-15 lipca: KLASYKA

piątek, 13 lipca, godz. 22.00
otwarcie - taras Kina Pod Baranami
GORĄCZKA ZŁOTA
| THE GOLDRUSH
reż. Charlie Chaplin, USA 1925, 96’

Gorączka złota, reż. C. Chaplin

Mistrz komedii Charlie Chaplin tym razem wyprawia się na opanowaną gorączką złota Alaskę, gdzie ściągają całe szeregi poszukiwaczy. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie, gdzie poznaje, znanych w całej okolicy: dobrego "Wielkiego" Jima i złego "Czarnego" Larsena. Odcięci od świata z powodu nawałnicy i śniegu, bohaterowie przeżywają ciężkie chwile, szczególnie kiedy zaczyna im brakować żywności. Zdesperowany Larsen decyduje się na ryzykowną wyprawę w poszukiwaniu pożywienia, a oszalały z głodu Jim omal nie zostaje kanibalem.


sobota, 14 lipca, godz. 21.15
DOBRY, ZŁY, BRZYDKI
| IL BUONO, IL BRUTTO, IL CATTIVO
reż. Sergio Leone, Hiszpania/Włochy 1966, 161’

Dobry, zły i brzydki, reż. S. Leone

Kolejny film pioniera spaghetti westernu ilustrowany muzyką Ennio Morricone.

Trzecia część znakomitej westernowej trylogii zapoczątkowanej filmami Za garść dolarów i Za kilka dolarów więcej.

Rzecz dzieje się oczywiście na Dzikim Zachodzie. W czasie wojny secesyjnej Joe i Meksykanin Tuco zarabiają na życie na wszelkiego rodzaju oszustwach. Joe wydaje władzom poszukiwanego listem gończym Tuco, a po zgarnięciu nagrody, uwalnia wspólnika. Razem udają się do innego miasteczka, gdzie powtarzają ten sam numer. Kiedy pomiędzy bohaterami dochodzi do konfliktu, Joe z trudem uchodzi z życiem. W ostatniej chwili wyznaje kompanowi, że znane mu jest miejsce ukrycia skarbu - skrzyni z dwustoma tysiącami dolarów, skradzionymi rzecz jasna, jak to na Dzikim Zachodzie bywa. Ponownie ruszają w drogę, na której dane im będzie spotkać bezwzględnego przestępcę Sentenzę, również poszukującego skarbu.


niedziela, 15 lipca, godz. 21.15
BUTCH CASSIDY I SUNDANCE KID | BUTCH CASSIDY AND THE SUNDANCE KID
reż. George Roy Hill, USA 1969, 110’

Butch Cassidy i Sundance Kid, reż. G. R. Hill

Oscary 1970:
najlepsze zdjęcia - Conrad T. Hall, najlepszy scenariusz oryginalny - William Goldman, najlepsza muzyka - Burt Bacharach

Nagrody Brytyjskiego Przemysłu Filmowego, BAFTA 1971:
najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Robert Redford, najlepsza aktorka - Katharine Ross, najlepszy scenariusz- William Goldman, najlepsze zdjęcia - Conrad T. Hall, najlepszy montaż, najlepsza ścieżka dźwiękowa


Tragikomiczna opowieść o autentycznych postaciach z historii Dzikiego Zachodu. Butch Cassidy i Billy Kid to rabusie specjalizujący się w napadach na banki i pociągi. Przez długi czas nieuchwytni, ulegają dopiero pościgowi wspieranemu przez armię amerykańską.

Film przeszedł do historii dzięki wspaniałym kreacjom Roberta Redforda i Paula Newmana oraz niezapomnianej piosence Burta Bacharacha Raindrops Keep Fallin' On My Head.


weekend 20-22 lipca: INNA AMERYKA

piątek, 20 lipca, godz. 21.15
TRUPOSZ
| DEAD MAN
reż. Jim Jarmusch, USA 1995, 121’

Truposz, reż. Jim Jarmusch

Autorska wizja westernu w wydaniu wybitnego reżysera, Jima Jarmuscha (Broken Flowers, Ghost Dog: Droga samuraja) z niepokojącą muzyką Neila Younga.

William Blake, skromny księgowy udaje się z Cleevland do Machine, miasteczka położonego na samym końcu linii kolejowej, na najdzikszym Zachodzie. Na miejscu okazuje się, że obiecywana posada już dawno została obsadzona. Zagubiony i ranny spotyka dziwacznego, samotnego Indianina imieniem "Nikt". Ten uznaje Blake’a za słynnego, osiemnastowiecznego poetę angielskiego. W trakcie wędrówki mężczyźni doświadczają mistycznych przeżyć. W wiosce Indianina Blake ma przekroczyć zwierciadło wody, w miejscu, w którym niebo styka się z oceanem...


sobota, 21 lipca, godz. 21.15
NOCNY KOWBOJ
| MIDNIGHT COWBOY
reż. John Schlesinger, USA 1969, 113’

Nocny kowboj, reż. J. Schlesinger

Oscary 1969
najlepszy film, najlepszy reżyser - John Schlesinger, najlepszy scenariusz adaptowany - Waldo Salt

Nocny Kowboj
, pierwszy nagrodzony Oscarem film z klasyfikacją „X” („tylko dla widzów dorosłych”, odpowiednik polskiego „dozwolone od lat 18-tu”), genialnie rozprawia się z westernowym mitem 'samotnego jeźdzca'. Joe Buck, młody naiwny chłopak z Teksasu, wyjeżdża z rodzinnego miasta, chcąc odnieść sukces w Nowym Jorku jako męska prostytutka dla bogatych kobiet. Niestety rzeczywistość okazuje się nie taka, jak to sobie wyobrażał. Osamotniony Joe spotyka w końcu włoskiego emigranta o imieniu Rizzo, który za niewielką opłatą proponuje chłopakowi pomoc w przebiciu się do "I ligi".

W głównych rolach wystąpili Dustin Hoffman i Jon Voight.


niedziela, 22 lipca, godz. 21.15
TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN
| BROKEBACK MOUNTAIN
reż. Ang Lee, USA 2005, 135’

Tajemnica Brokeback Mountain, reż. Ang Lee

62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
Złoty Lew

Oscary 2006:
najlepszy reżyser - Ang Lee, najlepsza muzyka - Gustavo Santaolalla, najlepszy scenariusz adaptowany - Larry McMurtry, Diana Ossana

Złote Globy 2006:
najlepszy film, najlepszy reżyser - Ang Lee, najlepszy scenariusz adaptowany - Larry McMurtry, Diana Ossana

Rok 1963. Za kilka miesięcy zamordowany zostanie John F. Kennedy, wojna w Wietnamie trwa, jest początek ery hippisów i terrorystów. Toczy się historia świata. Ale nic z tego nie przedostaje się na ekran, bo Ang Lee przenosi nas do Wyoming, gdzie codzienność wypełniają stada owiec, konie, kowbojskie kapelusze i rodeo. W prowincjonalnym konserwatywnym środowisku nie ma miejsca na uczucie, jakie rodzi się między bohaterami.
Przejmująca historia o miłości, samotności, odwiecznym konflikcie pomiędzy niemożliwą do opanowania namiętnością a otoczeniem.

W głównych rolach występują Heath Ledger i Jake Gyllenhaal.


weekend 27-29 lipca: EASTERNY

piątek, 27 lipca, godz. 21.15
WIELKI WÓDZ TECUMSEH
| TECUMSEH
reż. Hans Kratzert, NRD 1972, 108’

Tecumseh, reż. H. Kratzert 

Western w NRD-owskim przebraniu.

Na początku XIX wieku biali weszli w nieuczciwe kontakty z rdzennymi Amerykanami w celu przejęcia ich rozległych obszarów łowczych po śmiesznie niskiej cenie oraz by wysiedlić ogromną liczbę Indian na jałowe ziemie Zachodu. Przywódca Shawnee, Tecumseh, dąży jednak do zjednoczenia Indian i przedstawia ich terytoria jako własność wspólnoty - fundament plemiennego sojuszu w 1811. Biali nie zgadzają się jednak na takie rozwiązanie.


sobota, 28 lipca, godz. 21.15
LEMONIADOWY JOE
| LEMANADOVY JOE
reż. Olbrich Lipsky, CSRS 1964, 99’

Lemoniadowy Joe, reż. O. Lipsky

MFF San Sebastian 1964
Srebrna Muszla

W tej parodii westernu nie ma ani sekundy traktowanej serio.

Znajdujemy tu zabiegi rodem z kreskówek czy „zabili go i uciekł”. Niemal wszystkie elementy amerykańskiego westernu są tutaj sparodiowane, występują klasyczne motywy gatunku - terroryzujący miasteczko Zły, przybywający z daleka Dobry... Rzecz jasna Dobry występuje w białym odzieniu i pije lemoniadę, zaś Zły jest nieogolony, ubiera się na czarno i gustuje w napojach wysokoprocentowych. Pojawia się też Piękność, którą los pcha w ramiona Lemoniadowego Joe...


niedziela, 29 lipca, godz. 21.15
SZLAKIEM BEZPRAWIA 1: CZŁOWIEK ZNIKĄD
reż. Józef Kłyk, Polska 1980/83, 90’ (DVD)

Pierwsza część trylogii śląskiego westernu autorstwa Józefa Kłyka - amatora, wielkiego miłośnika filmu, który od 1967 roku realizuje amatorskie produkcje, z których najbardziej znane są westerny. Kłyk łączy w nich mitologię westernową z mitologią śląska.


weekend 3-5 sierpnia: KOBIETY DZIKIEGO ZACHODU

piątek, 3 sierpnia, godz. 21.15

KRÓLOWE DZIKIEGO ZACHODU | LES PETROLEUSES
reż. Christian Jacque, Francja/Włochy/Hiszpania/Wielka Brytania 1971, 94’

Królowe Dzikiego Yachodu, reż. C. Jacque

Dwie wielkie diwy ekranu, Brigitte Bardot i Claudia Cardinale, w parodystycznym westernie wyreżyserowanym przez Christian-Jaque'a, jednego z mistrzów francuskiego kina rozrywkowego.

Brigitte Bardot i Claudia Cardinale w rolach bezwzględnych kowbojek, stojących na czele dwóch gangów rywalizujących o kawałek ziemi. Nowy Meksyk, 1880 rok. W rejonie Fortu Sage działa groźny gang, składający się z panny Louise King i jej czterech sióstr. Ich bazą wypadową jest miasteczko Bougival Junction. Na pobliskiej farmie mieszka Marie Sarrazin i jej czterej bracia, trzymani przez siostrę żelazną ręką. Obie panie są żywo zainteresowane przejęciem pewnego rancza, na którym znajdują bogate złoża ropy. Między bohaterkami dochodzi do zaciętej wojny o cenny teren...


sobota, 4 sierpnia, godz. 21.15
SKŁÓCENI Z ŻYCIEM | THE MISFITS
reż. John Huston, USA 1961, 124’

Skłóceni z życiem, reż. J. Huston

Jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów, John Huston, scenariusz Arthura Millera i wybitna obsada. Z tego mogło powstać tylko arcydzieło. W Skłóconych z życiem po raz ostatni na ekranach wystąpili Clark Gable i Marilyn Monroe.

Piękna rozwódka, Roslyn, wraz z trójką przyjaciół zamierzają spędzić kilka relaksujących dni poza miastem. Kiedy Cuido i Gay zakochują się w Roslyn, w ich wzajemne stosunki wkrada się rywalizacja i zazdrość. Ujawniają się też negatywne cechy ich charakterów. Emocje sięgają zenitu w trakcie polowania. Scenariusz został napisany przez Arthura Millera specjalnie dla Marilyn Monroe. Film miał pozwolić jej ujawnić dramatyczny talent niedoceniany przez producentów i widownię.


niedziela, 5 sierpnia, godz. 21.15
KASIA BALLOU
| CAT BALLOU
reż. Eliot Silverstein, USA 1965, 97’

Kasia Ballou, reż. E. Silverstein

Oscary 1966
najlepszy aktor - Lee Marvin

MFF w Berlinie 1965
najlepszy aktor - Lee Marvin

Komediowy western ze świetnymi kreacjami Jane Fondy jako Kasi Ballou i Lee Marvina w podwójnej roli.

Kasia Ballou po ukończeniu szkoły wraca w rodzinne strony. W domu dowiaduje się, że bezwzględni przedsiębiorcy chcą przejąć rancho jej ojca, po jego śmierci z rąk wynajętych opryszków. Kasia postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. W ramach zemsty wynajmuje słynnego rewolwerowca Shelleena. Nie wie jednak, że w chwili obecnej ma on także sławę największego pijaka na Dzikim Zachodzie...


weekend 10-12 sierpnia: BARDZO DALEKI ZACHÓD

piątek, 10 sierpnia, godz. 21.15
SIEDMIU SAMURAJÓW
| SHICHININ NO SAMURAI
reż. Akira Kurosawa, Japonia 1954, 160’

Siedmiu samurajów, reż. A. Kurosawa

W samo południe w wersji samurajskiej. Znakomicie opowiedziany film w reżyserii japońskiego mistrza, Akirę Kurosawę, uważany za jeden z najlepszych filmów w historii kina.

Epicka opowieść o mieszkańcach pewnej japońskiej wioski nękanej przez bandę 40-tu opryszków, którzy grabią całoroczny dorobek i owoce ciężkiej pracy. Zdesperowani rolnicy wynajmują do obrony przed bandytami roninów - samowolnych samurajów, którzy za przysłowiową "garstkę ryżu" podejmują walkę z najeźdźcami.


sobota, 11 sierpnia, godz. 21.15
ŁZY CZARNEGO TYGRYSA
| FAH TALAI JONE
reż. Wisit Sasanatieng, Tajlandia 2000, 110’

Łzy czarnego tygrysa, reż. W. Sasanatieng

Ekstrawagancki tajlandzki western. Główne wydarzenie przeglądu Wystrzałowe Kino Lato.

Niespotykana stylizacja, przerysowane, melodramatyczne aktorstwo, wielkie ekspresyjne zbliżenia, rażące oczy kolory, skrzekliwy łajdacki chichot, pełne napięcia pojedynki, krwawe strzelaniny...

Dum i Rumpoey znają się od dziecka. On jest ubogim farmerem, ona – córką bogatego właścieciela rancha. Jednak kiedy ich przyjaźń przeradza się w gorące uczucie, spotykają się z ostrym sprzeciwem ze strony otoczenia. Sprawy komplikuje Dum, który kierowany żądzą zemsty przystępuje do gangu. Tymczasem Rumpoey zgodnie z wolą rodziców zaręcza się z szefem miejscowej policji. Czy ich miłość przezwycięży te przeszkody?


niedziela, 12 sierpnia, godz. 21.15
KRET
| EL TOPO
reż. Alejandro Jodorovsky, Meksyk 1970, 125’

El Topo, reż. A. Jodorovsky

Film kultowego meksykańskiego reżysera, Alejandro Jodorovsky'ego.

Niezwykły surrealistyczny eksperyment, który pozostaje po dziś dzień jednym z najbardziej ekscentrycznych i unikatowych westernów.

Bezimienny włóczęga, rewolwerowiec przybywa z pustyni by walczyć ze złem i udowodnić, że jest godny miłości kobiety, którą ratuje z rąk okrutnych, perwersyjnych bandytów. Zwalcza dziwne przeciwności losu, pomyślnie przechodzi wszystkie próby, lecz na końcu zostaje z niczym, wszystko o co walczył - ulotniło się. Bohater odradza się jako święty głupiec i zaczyna pomagać rodzinie kalek i karłów w ucieczce z ich skalistego więzienia, w przedostaniu się do zewnętrznego świata.


sobota 18 sierpnia: Z PRZYMRUŻENIEM OKA

sobota, 18 sierpnia, godz. 22.00
zakończenie - taras Kina Pod Baranami
PŁONĄCE SIODŁA | BLAZING SADDLES
reż. Mel Brooks, USA 1974, 93’

Płonące siodła, reż. Mel Brooks

Parodia wyreżyserowana przez mistrza gatunku, Mela Brooksa. Western nigdy nie był równie... zabawny.

Ze względu na ruchome piaski, wytyczona trasa kolejowa musi zostać zmieniona, ma przebiegać przez Rock Ridge, małe miasteczko, gdzie wszyscy nazywają się Johnson. Podły prokurator Generalny Hedley Lamarr - nie mylić z aktorką Hedy Lamarr - planuje kupić ziemię, za bezcen oczywiście. Aby przepędzić miejscowych nasyła na nich bandę zbirów. Mieszkańcy wymuszają więc na gubernatorze wybór nowego szeryfa. Nominację na to stanowisko otrzymuje Bart, czarnoskóry robotnik pracujący przy budowie kolei. Plan jest prosty: czarny szeryf będzie taką obrazą dla miejscowej społeczności, że albo opuszczą miasteczko, albo zlinczują swojego nowego obrońcę...


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share