kpb

Gorączka złota

tytuł oryginalny: The Gold Rush

reżyseria: Charlie Chaplin
aktorzy: Charlie Chaplin, Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman

czas trwania: 69 min.
produkcja: USA 1925
premiera: 2008-03-07

info: 20. Festiwal Filmu Niemego

Jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Jego akcja rozgrywa się w 1898 roku w rejonie rzeki Klondike. Przez ośnieżoną przełęcz przechodzi niekończący się łańcuch wędrowców. Wśród nich jest też Charlie - szczególnie nieprzystosowany do zimnej krainy, w swoim stałym stroju miejskiego kloszarda. Z trudnością przedziera się przez śniegi niegościnnej Alaski, by trafić do rozwalającej się górskiej chatki, gdzie rozpoczynają się jego dramatyczno-komiczne przygody.


Gorączka złota uznawana jest za filmowe arcydzieło. Jest to też jedna z najważniejszych komedii okresu kina niemego. Realizowana była przez ponad rok, zarówno w atelier, jak i górskim zimowym plenerze. Imponujące rozmachem ujęcia przejścia przez przełęcz Chilkoot kręcono w przypominających Alaskę górach Sierra Nevada z udziałem aż 600 statystów!


Charles Chaplin połączył w Gorączce złota głęboko humanistyczne wartości, tragizm ludzkiego losu, brawurowy komizm oraz oryginalne gagi. W historii kina zapisały się sceny eleganckiego spożywania buta w czasie głodu, pełen rytmu taniec bułeczek oraz scena, w której głodny towarzysz Charliego zaczyna widzieć przyjaciela jako... apetycznego kurczaka.


| Charlie Chaplin as a gold miner who - along with other enthusiasts - sets forth to cold Alaska.

 

Film prezentowany w ramach 20. Festiwalu Filmu Niemego.

 

Wcześniej w ramach: Weekendów z Chaplinem.

 

FRAGMENT:

Bookmark and Share