kpb

Gorączka złota

tytuł oryginalny: The Gold Rush

reżyseria: Charles Chaplin
aktorzy: Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray, Henry Bergman

czas trwania: 69 min.
produkcja: USA 1925
premiera: 2008-03-07

Oscary 1943
nominacja w kategorii najlepsza muzyka
nominacja w kategorii najlepszy dźwięk

Legendarny Włóczęga, tym razem jako samotny i cherlawy poszukiwacz złota, dołącza do krzepkich, rosłych mężczyzn i ich gorączkowej gonitwy w nieznane. Ambitny słabeusz, nieprzystosowany do życia w brutalnych warunkach musi stawić czoła północnym mrozom Alaski.

W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie, gdzie poznaje, znanych w całej okolicy: dobrego "Wielkiego" Jima i złego "Czarnego" Larsena. Odcięci od świata z powodu nawałnicy i śniegu, bohaterowie przeżywają ciężkie chwile, szczególnie kiedy zaczyna im brakować żywności. Zdesperowany Larsen decyduje się na ryzykowną wyprawę w poszukiwaniu pożywienia, a oszalały z głodu Jim omal nie zostaje kanibalem.

Choć sam Chaplin często zmieniał nastawienie do swoich filmów, do końca życia powtarzał, że chciałby, żeby ze wszystkich filmów to właśnie Gorączka Złota została zapamiętana.

Gorączka złota miała być pewnego rodzaju podsumowaniem, symboliczną panoramą losu kogoś, z kim może się utożsamiać zdecydowana większość ludzi: biedaka, skazanego nie tylko na poszturchiwanie przez innych, ale na ustawiczną walkę z przeciwieństwami przyrody i złośliwościami przypadku. Rezultat przerósł chyba nawet marzenie swojego autora: pełne olśniewających pomysłów arcydzieło, które stało się najpopularniejszym utworem ekranowym świata. A. Garbicz i J. Klinowski, Kino - wehikuł magiczny

Film prezentowany w ramach Weekendów z Chaplinem.


Słynna scena "baletu" z butami w rolach głównych:


Bookmark and Share