kpb

Wszyscy twoi święci

tytuł oryginalny: A Guide to Recognizing Your Saints

reżyseria: Dito Montiel
aktorzy: Robert Downey Jr., Rosario Dawson, Shia LaBeouf, Chazz Palminteri, Dianne Wiest

czas trwania: 90 min.
produkcja: USA 2006
premiera: 2007-06-15

Festiwal Filmowy w Sundance 2006
najlepszy reżyser
Nagroda Specjalna Jury za kreacje aktorskie

MFF w Wenecji 2006
Critics' Week AwardW swoim - nagrodzonym na Festiwalu w Sundance - debiucie filmowym Wszyscy twoi święci, Dito Montiel przedstawia niesławną nowojorską dzielnicę Astoria (Queens) za czasów swojej młodości, w połowie lat 80-tych. Film oparty jest na autobiografii reżysera. 

Wszyscy twoi święci swoim autentyzmem i surowym klimatem przywołują klasyczne pozycje, portretujące wielkomiejską dżunglę, takie jak Ulice nędzy czy Rób co należy Spike'a Lee.

Dito (Robert Downey Jr.) jest cenionym pisarzem, który po 15 latach powraca do rodzinnej dzielnicy Astoria, by spotkać się ze swoim ciężko chorym ojcem (Chazz Palminteri). Wizyta przywołuje wspomnienia z młodości.

Cofamy się do 1986 roku...

Poznajemy bandę "świętych", przyjaciół Dita, pośród których dorastał i z których większość już nie żyje albo siedzi w więzieniu.
Laurie (Melanie Diaz) - dziewczyna Dito; Mike O'Shea (Martin Compston), Szkot posiadający irlandzkie nazwisko marzący o założeniu punkowej kapeli; niezrównoważony i pozbawiony zahamowań Giuseppe (Adam Scarimbolo) i wreszcie Antonio (Channing Tatum), najlepszy przyjaciel Dito, zmagający się z prześladującym go ojcem.

Trudny, autobiograficzny film jest także opowieścią o dorastaniu w niełatwych warunkach wielkiego miasta, gdzie główny bohater buduje swoją tożsamość na tle skomplikowanych relacji z bliskimi i przyjaciółmi.

W filmie wyróżnia się znakomita obsada. Wystąpili m.in.: Robert Downey Jr., Shia LaBoeuf, Chazz Palminteri, Dianne Wiest, Channing Tatum i Rosario Dawson.


Film pozwala wyjść z kina z radosnym przeświadczeniem, że byliśmy świadkami sztuki w jej czystej, autentycznej i surowej postaci. Szloch i ból mówią nam tylko, że film ten jest pełen życia. A.O. Scott, The New York Times 
 
Wszyscy twoi święci okazał się cudownym zaskoczeniem. Reżyser, w doskonały i inspirujący sposób, portretuje nastoletnich bohaterów. Dito stworzył dzieło niepodobne do innych amerykańskich produkcji. Stworzył własny, niepowtarzalny styl. Libération


TRAILER (wersja oryginalna):

Bookmark and Share