kpb

Beats’n’Bars & Air Guitars - Brytyjski Weekend

czas trwania: 93 min.

BEATS’N’BARS & AIR GUITARS
Filmowy hołd oddany współczesnej brytyjskiej muzyce


Beats’n’Bars & Air Guitars ukazuje w jaki sposób brytyjscy filmowcy używają muzyki do stworzenia atmosfery, manipulowania oczekiwaniami widza i urozmaicania fabuły. Krótkometrażowe filmy składające się na ten program są rozmaite - od surrealistycznych, poprzez abstrakcyjne, do komicznych, dramatycznych czy nawet dokumentalnych.

Muzyką można malować, można też sprowokować do śmiechu, czy przetańczenia całej nocy. Może ona pomóc się zrelaksować wprowadzając nas w stan kontemplacji, czy zabierając nas do innego wymiaru.

Beats’n’Bars & Air Guitars składa hołd radości związanej z tworzeniem muzyki oraz muzykom, którzy chcą eksperymentować, tworzyć dźwiękowe krajobrazy oraz przesuwać granice muzycznej ekspresji. Daje nam możliwość konfrontacji z różnorodnymi doświadczeniami oferowanymi przez muzykę, jak i poznania rozmaitych sposobów w jaki można łączyć muzykę i wizualizację.

Refleksyjny i sprzyjający medytacjom czarno-biały film, Listen, ukazuje moc, z jaką muzyka potrafi wyczarowywać obrazy znajomych nam miejsc.

Function at the Junction zajmuje się kulturą klubów ‘Northern Soul’ (powstałych w Anglii północnej podczas lat siedemdziesiątych XX wieku), ukazując taniec jako rywalizację prowadzącą do regularnych bitew zarówno na parkiecie, jak i na ulicach.

Film Holly Bolly jest szalenie zabawną eksploracją zachodniej stereotypizacji wschodniej muzyki i kultury, wspaniale ukazującą trudną sytuację brytyjskich filmowców o korzeniach afrykańskich i azjatyckich, którzy próbują reprezentować swoją kulturę na zachodzie.  Filmowcy zostają zmuszeni do tworzenia parodii swoich prac, ilustrowanej absurdalną muzyką i tanecznymi stereotypami.

W filmie dokumentalnym Go To Your Room, słowa i muzyka łączą się zastępując sceny fizycznej przemocy. Pióro jest rzeczywiście silniejsze od miecza, nie wspominając już o mikrofonie w rękach utalentowanych MC z Brixton (południowy Londyn). Film śledzi poczynania zawodników startujących w konkursie mającym na celu wyłonienie najlepszego MC. Konkursie, który daje szansę na rozpoczęcie kariery wielu czołowym londyńskim MC.


Szczegółowy program pokazu:

LISTEN, reż. Mandeep Ahira, 2003, 11' 
STOP MY HEAD, reż. Caroline Espenhahn, 2003, 4' 
COLOUR KEYS, reż. David Daniels, 2003, 4' 
FUNCTION AT THE JUNCTION, reż. Justin McArdle, 2003, 14' 
AGGRESSIVELY JOYFUL, reż. Chris Rodgers, 2004, 2' 
THE COMPUTER VIRUS, reż. Scott Rawsthorne, 2004, 12' 
GO TO YOUR ROOM, reż. Dami Akinnusi, 2003, 31' 
HOLLY BOLLY, reż. Dishad Husain, 2004, 15' 


Pokaz prezentowany w ramach Brytyjskiego Weekendu.

Bookmark and Share