kpb

Opowieści z Ziemiomorza

tytuł oryginalny: Gedo senki

reżyseria: Goro Miyazaki

czas trwania: 115 min.
produkcja: Japonia 2006
premiera: 2007-05-18

info: Letnie Tanie Kinobranie

Animowana ekranizacja Ziemiomorza Urszuli K. Le Guin,  uznawanego za najpopularniejszą serię fantasy obok Władcy pierścieni J. R. R. Tolkiena.

Królestwo Ziemiomorza pogrąża się w chaosie. Magowie tracą swą moc, a do świata ludzi zaczynają przenikać smoki. Młody królewicz Arren wraz z potężnym arcymagiem Gedem (Krogulec) wyruszają w daleką wyprawę, by odnaleźć i unicestwić źródło rozbudzonego z niewiadomych powodów zła. Od powodzenia tej niebezpiecznej misji zależy przyszłość całego Ziemiomorza.

Ziemiomorze to świat pełen wysp, magii, smoków i czarnoksiężników. Jest to kraina pełna tajemnic, gdzie najważniejszą rzeczą jest równowaga w świecie.  Autorka cyklu Ziemiomorze, posługująca się pozornie tym samym materiałem co wszyscy, stworzyła zupełnie nową jakość. Okazało się, że refleksja filozoficzna, uniwersalne obserwacje o człowieku, jego potędze i ograniczeniach, wyborach i uwarunkowaniach mogą być czymś nie mniej atrakcyjnym od przygód osiłków z mieczami, którzy pozostawiają za sobą zwały trupów i znikomą ilość myśli. 

Film wyprodukowany w japońskiej wytwórni Ghibli, gdzie powstały tak znakomite animacje, jak Księżniczka Mononoke, Spirited Away - w krainie bogów czy Ruchomy zamek Hauru.

Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Film prezentowany w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2014, 
tydzień 6: Transgresje, czyli przekraczanie granic.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2008, tydzień 5: Bollywood i filmy innych kultur)


TRAILER (anglojęzyczny):

Bookmark and Share