kpb

Obsługiwałem angielskiego króla

tytuł oryginalny: Obsluhoval jsem anglickeho krale

reżyseria: Jiří Menzel
aktorzy: Ivan Barnev, Oldrich Kaiser, Julia Jentsch, Martin Huba, Marian Labuda

czas trwania: 120 min.
produkcja: Czechy 2006
premiera: 2007-05-18

MFF Berlin 2007
Nagroda FIPRESCI

Czeskie Lwy 2007
najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia - Jaromír Šofr, najlepszy aktor drugoplanowy - Martin Huba

Obsługiwałem angielskiego króla
to film, który stał się legendą juz na kilka lat przed premierą. Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych powieści słynnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabala, zelektryzowała opinię publiczną nie tylko nad Wełtawą.

Hrabal i Menzel stanowili zgrany tandem przez ponad 30 lat i do śmierci pisarza dorobili się pięciu prawdziwie mistrzowskich adaptacji. W 1968 roku ich wspólne dzieło - Pociągi pod specjalnym nadzorem - zostały nagrodzone Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Obrosły legendą film Obsługiwałem angielskiego króla czekał na swój czas kilkadziesiąt lat. Być może los wiedział, co robi - Hrabalowskie gawędy wydają się dojrzewać z czasem jak ołomucki ser. Jest w tym filmie wszystko, co w Czechach najpiękniejsze: atmosfera legendarnych na całym świecie gospód, nieco Szwejkowska w wymowie historia i słodko-gorzki humor, którego tak bardzo zazdrościmy naszym sąsiadom zza Olzy.

Film Menzla rozgrywa się w serii retrospekcji, w których główny bohater, Jan Dziecię, wypuszczony po prawie 15 latach z więzienia, odtwarza najważniejsze wydarzenia ze swojego życia. Młody sprzedawca parówek postawił sobie za cel życia bycie milionerem. Już jako kelner do tego celu dążył konsekwentnie, w miarę możliwości, jakie dawał mu wykonywany zawód. Etapy na drodze jego życia wyznaczały kolejne miejsca, w których znajdował pracę. Poprzez kelnerowanie w knajpie, następnie w pałacu, aż do najbardziej luksusowej restauracji w Pradze. Jego szczęście jednak nie trwało długo.

Bohumil Hrabal o swojej powieści napisał: Wiedziałem, jak łatwo i lekko pisze się scenariusz filmowy i właśnie w ten sposób napisałem Angielskiego króla. To bardzo prosta recepta - trzeba po prostu mieć olbrzymią ilość historyjek, a potem połączyć je i sprowadzić do wspólnego mianownika dzięki fikcji. Okazuje się, że niedorzeczności, które ludzie wygadują w knajpach mają sens i mogą stworzyć coś, co nazywamy literaturą.


Dla mnie Obsługiwałem angielskiego króla jest najlepszym filmem festiwalu w Berlinie. Zachwycające, że po latach milczenia autor Pociągów pod specjalnym nadzorem zaserwował widzom obraz żywy i zabawny, który może podbić inteligentną publiczność. Dla mnie to Złoty Niedźwiedź. Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Pokazany pod koniec festiwalu film Jiřígo Menzla Obsługiwałem angielskiego króla według Bohumila Hrabala udał się nadzwyczajnie reżyserowi Pociągów pod specjalnym nadzorem i Kapryśnego lata - rozbawił, zabolał, a w końcu pocieszył. Był z pewnością najwybitniejszym filmem festiwalu. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Ale w koło jest wesoło.


ZWIASTUN (w wersji oryginalnej):

Bookmark and Share