kpb

Wampir

tytuł oryginalny: Vampyr

reżyseria: Carl Theodor Dreyer
aktorzy: Julian West, Henriette Gerard, Jan Hieronimko, Maurice Schutz, Rena Mandel

czas trwania: 75 min.
produkcja: Francja/Niemcy 1932

Film skandynawskiego reżysera, przedstawiciela Szwedzkiej Szkoły Filmowej, jest pełną tajemnic historią młodego człowieka, który przybywa na wakacje do wioski, gdzie wampir terroryzuje właściciela zamku i jego dwie córki.

Nietypowy w twórczości wielkiego reżysera temat był dla twórcy zapewne formą rozrywki, którą sfinansował francuski arystokrata, miłośnik kina, Nicolas de Gunzburg, wcielając się jednocześnie, z powodzeniem, w główną postać filmu. Pozornie błahy materiał pod ręką mistrza zmienił się w świetną formalnie rozprawę o duchowych niepokojach człowieka.

Mimo że to pierwszy dźwiękowy film twórcy, Dreyer prawie nie zastosował tu dialogu, a jedynie napisy, co wspomogło stworzenie specyficznej atmosfery filmu. Dodatkowo nastrój podkreślają zdjęcia i typowe dla gatunku elementy scenograficzne - cmentarz, opuszczony młyn, stare zamczysko. Dzięki temu wykreowany został poruszający świat, stworzony wedle wzorów koszmarów logiki koszmarów sennych.

Podczas przeglądu zaprezentujemy film na nośniku cyfrowym, który powstał z kopii odnowionej przez Filmotekę w Bolonii oraz Stiftung Deutsche Kinemathek.

Wampir był także wyświetlany podczas festiwalu Unsound On Tour Across Borders (2007).

Film prezentowany w ramach przeglądu Kino Pod Baranami – w nowym wymiarze!


Bookmark and Share