kpb

Pod jednym dachem

tytuł oryginalny: Pelíšky

reżyseria: Jan Hřebejk
aktorzy: Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Emília Vášáryová Boleslav Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Stella Zázvorková

czas trwania: 115 min.
produkcja: Czechy 1999
premiera: 2007-02-23

Nagroda FIPRESCI na MFF w Karlovych Varach 1999 

Film Jana Hřebejka, autora głośnego Musimy sobie pomagać

Rodzinna komedia w czeskim stylu, której akcja toczy się na praskich przedmieściach na przełomie lat 60-tych i 70-tych, w dniach poprzedzających sowiecką inwazję na Czechosłowację.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, jednak nie wszyscy mieszkańcy Pragi są w świątecznych nastrojach. A na pewno nie rodziny Sebeków i Krausów mieszkające pod jednym dachem. Ojcowie toczą ze sobą zażarty ideologiczny konflikt. Sebek jest lojalnym oficerem, oddanym reżymowi komunistycznemu, zaś Kraus to zdeklarowany opozycjonista. Dzieci za nic jednak mają sobie zatargi dorosłych, co więcej, choć wychowały się w `opozycyjnych` rodzinach, to skrycie mają się ku sobie. Niech tylko rodzice się o tym dowiedzą!  

Film odniósł niebywały sukces w Czechach.a na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach Hřebejk otrzymał za niego nagrodę FIPRESCI oraz nominację do Krzyształowego Globu za reżyserię.


Kto by przypuszczał, że film rozgrywający się w przeddzień wybuchu praskiej wiosny może być tak nieprawdopodobnie zabawny? Joel Maendel, Film Threat

Film prezentowany w ramach przeglądu filmów Jana Hřebejka.

Bookmark and Share