kpb

Wychowanie panien w Czechach

tytuł oryginalny: Výchova dívek v Čechách

reżyseria: Petr Koliha
aktorzy: Anna Geislerová, Pavelka Ondřej, Lasica Milan

czas trwania: 112 min.
produkcja: Czechy 1997
premiera: 2007-02-16

Scenariusz filmu oparty na podstawie powieści Wychowanie dziewcząt w Czechach popularnego czeskiego pisarza Michala Viewegha (m.in. Wycieczkowicze).

Oskar Wegh - prawie jak Oscar Wilde - jest czeskim pisarzem i podobnie jak O.W. królem bon motów. Jednak w przeciwieństwie do angielskiego brata po piórze praski Oskar jest tylko przeciętnie kontrowersyjny i, niestety, przeciętnie popularny. Na jednym z wieczorków autorskich, stateczna jejmość poprosi Oskara o autograf mówiąc: Teraz pana podpis nic nie jest wart, ale jak pan umrze, to kto wie, może jeszcze do czegoś mi się przyda.

Oskar jest również nauczycielem; sfrustrowanym i cierpiącym mentalne katusze. Lekarstwem na niespełnione ambicje okaże się niezwykle intratna propozycja lokalnego mafioza i "nowego" milionera (akcja filmu rozgrywa się na początku lat dziewięćdziesiątych): lekcje twórczego pisania dla młodych panien. A ściślej rzecz biorąc - dla pięknej Beaty (w tej roli Anna Geislerová) - ukochanej córeczki tatusia, która, nie wiedzieć czemu, od miesięcy tkwi pogrążona w depresji. Prywatna nauka z ambitnym i młodym pisarzem ma stać się dla dziewczyny odtrutką od spowitego mrokiem pokoju, czarnych myśli i alkoholu. Oskar czerpie z sytuacji pełnymi garściami: nieosiągalne dotąd pieniądze, wolne weekendy oraz śliczna i tajemnicza uczennica. Zupełnie inna niż czekająca w domu prozaiczna żona. Znudzona Beata stanowi nie lada wyzwanie: smutna i odpychająca wymaga zainteresowania, które, nie wiedzieć kiedy, zamieni się w sztubacką miłość. Oskar posunie się o krok dalej: postanawi napisać bestsellerową relację ich romansu...

W tle pikantnej historii romansowej reżyser, Petr Koliha, szkicuje smakowite obrazki obyczajowe, wpisując się w bogatą literacką tradycję sarkastycznych obserwatorów czeskiej rzeczywistości.

Opis filmu na podstawie m.in.: recenzji Łukasza Maciejewskiego, miesięcznik KINO

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Menzel, Svěrák, Zelenka i inny czeski humor.

Bookmark and Share