kpb

Chagall: Rosja, osły i cała reszta

tytuł oryginalny: Chagall, à la Russie, aux ânes et aux autres

reżyseria: François Lévy-Kuentz

czas trwania: 55 min.
produkcja: Francja 2003

Ten wielopłaszczyznowy i niepowierzchowny film dokumentalny przedstawia wielce nietypowe losy Marca Chagalla (1887-1985): począwszy od dzieciństwa w sercu carskiej Rosji, poprzez przyjazd do Montparnasse w 1910, zaangażowanie w rosyjską rewolucję, któremu dał wyraz malując sufit paryskiej Opery, aż po pobyt w Nowym Jorku i ostatnie lata życia spędzone w Saint-Paul-de-Vence, na południu Francji.

Artysta zawsze starał się łączyć w swojej sztuce żydowską tradycję wyniesioną z czasów dzieciństwa ze współczesnością, tworząc w ten sposób dzieła niezwykle oryginalne, wymykające się wielkim nurtom sztuki dwudziestego wieku.

Dzięki wcześniej niepublikowanym rodzinnym archiwom i licznym sfilmowanym wywiadom, dokument ten ukazuje skrytą i przewrotną osobowość artysty, który – w zawieszeniu między zwątpieniem i pewnością – tworzył dzieła czasem kontrowersyjne.

Obraz uzupełniają niezwykle cenne wywiady, w których mamy okazję usłyszeć relacje między innymi Meret Meyer, wnuczki Chagalla, Jean-Louis Prata, dyrektora Fundacji Maeght, Pierre’a Schneidera, krytyka sztuki, a także artystów, którzy pracowali przy realizacji monumentalnych dzieł mistrza.

Film prezentowany w ramach cyklu Francuskie Rendez-Vous z dokumentem.

Bookmark and Share