kpb

Pachnidło: Historia mordercy

tytuł oryginalny: Perfume: The Story of a Murderer

reżyseria: Tom Tykwer
aktorzy: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Corinna Harfouch

czas trwania: 147 min.
produkcja: Niemcy 2006
premiera: 2007-01-12

Europejskie Nagrody Filmowe 2007
najlepsze zdjęcia - Frank Griebe, Prix d'Excellence - wyróżnienie za scenografię filmu

Niemieckie Nagrody Filmowe 2007
najlepszy film - wyróżnienie, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk


Ekranizacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda, której reżyserię powierzono jednemu z najciekawszych europejskich reżyserów młodego pokolenia - Tomowi Tykwerowi, znanemu z takich filmów, jak Biegnij Lola, biegnij czy Niebo.

Pachnidło: Historia mordercy to największa europejska produkcja roku 2006 (budżet filmu oscylował w granicach 50 mln euro).

W główną rolę, Jean-Baptiste Grenouille'a, seryjnego mordercy, który posiada dar niezwykłego węchu i zabija młode kobiety, by stworzyć idealny zapach wcielił się debiutant Ben Whishaw. Partnerują mu między innymi Dustin Hoffman, Alan Rickman oraz Rachel Hurd-Wood.

Adaptację słynnej powieści Patricka Suskinda planowali swego czasu m.in. Stanley Kubrick, Ridley Scott i Tim Burton. Autor cały czas nie wyrażał zgody. Powieść wydawała się nieprzekładalna na język filmu.

Ostatecznie Suskind zgodził się na adaptację, kiedy swoją wizję filmu przedstawił mu Tom Tykwer. Choć o rolę mordercy obdarzonego genialnym węchem zabiegali zarówno Johnny Depp, jak i Leonardo DiCaprio, reżyser poszukiwał do głównej roli debiutanta, którego twarz nie kojarzyłaby się z hollywoodzkimi produkcjami. Ostatecznie jego wybór padł na Whishawa, który zasłynął z roli Hamleta w londyńskim teatrze Old Vic.

„Tykwer (...) opowiedział mroczną niemiecką baśń, która, jak myślę, stanie w rzędzie wielkich filmowych widowisk, takich jak Misja, Imię róży czy Titanic (zaliczyłbym do nich także opartego na prawdziwej biografii Amadeusza), mających charakter symbolicznych przypowieści, łamiących podział na komercję i artyzm, na kino popularne i elitarne, nie istniejący w początkach kina.” Tadeusz Sobolewski, KINO

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Między bojaźnią a drżeniem.


TRAILER:

Bookmark and Share