kpb

Portrecista

tytuł oryginalny: Portrecista

reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
aktorzy: Wilhelm Brasse

czas trwania: 52 min.
produkcja: Polska 2005

info: Dojrzałe kino

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" - Główna Nagroda "Złoty Warszawski Feniks"

Krakowski Festiwal Filmowy 2006 - Nagroda Główna "Srebrny Lajkonik"

Film opowiada historię Wilhelma Brasse, przedwojennego fotografa portrecisty, który w okresie okupacji pod okiem SS prowadził fotograficzną dokumentację obozu Auschwitz od jego powstania do ewakuacji.

Brasse trafił jako więzień do Auschwitz za odmowę podpisania Reichslisty. Przyjechał tam w jednym z pierwszych transportów. Włączono go do specjalnego komando rozpoznawczego Wydziału Politycznego - zwanego obozowym Gestapo. Fotografował to co mu kazano: pracę więźniów, prywatne spotkania oficerów SS z ich rodzinami, doświadczenia medyczne i przede wszystkim policyjne portrety więźniów do kartotek.

89-letni Wilhelm Brasse podczas pobytu w obozie wykonał ok. 50 tys. zdjęć. Większość z nich to portrety więźniów, ale zmuszany był też do fotografowania ofiar pseudomedycznych eksperymentów obozowych lekarzy, m.in. doktora Mengele. Nigdy po wojnie nie był w stanie wziąć aparatu do ręki.

Po filmie odbędzie się spotkanie z Anną Dobrowolską (producentką filmu), która spisała niewykorzystane w filmie materiały wspomnieniowe Wilhelma Brasse i umieściła je w książce Fotograf z Auschwitz.


Pokaz specjalny w ramach cyklu Dojrzałe kino.


ZWIASTUN:
ZWIASTUN książki 1:
ZWIASTUN książki 2:

Bookmark and Share