kpb

Babel

tytuł oryginalny: Babel

reżyseria: Alejandro González Iñárritu
aktorzy: Cate Blanchett, Brad Pitt, Gael García Bernal, Jamie McBride

czas trwania: 142 min.
produkcja: USA 2006
premiera: 2006-11-10

Cannes 2006: nagroda za reżyserię, Nagroda Jury Ekumenicznego

Oscary 2007: najlepsza muzyka - Gustavo Santaolalla
5 nominacji w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny - Guillermo Arriaga, najlepsza aktorka drugoplanowa - Adriana Barraza, najlepsza aktorka drugoplanowa - Rinko Kikuchi, najlepszy montaż

Złoty Glob 2007: najlepszy film, dramat
6 nominacji do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka drugoplanowa - Adriana Barraza, najlepsza aktorka drugoplanowa - Rinko Kikuchi, najlepszy aktor drugoplanowy - Brad Pitt, najlepsza muzyka

Znakomicie przyjęty przez publiczność dramat Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Babel zwieńcza trylogię zapoczątkowanej filmami Amores Perros i 21 gramów.

Na pustyni dwóch marokańskich chłopców pilnuje należącego do ich rodziny stada kozłów. Postanawiają wypróbować należącą do nich broń. Wystrzelona kula nieoczekiwanie sprowokuje niekontrolowaną lawinę zdarzeń.

W jednej chwili zderzają się ze sobą losy czterech rodzin, zamieszkujących trzy odmienne kontynenty: amerykańskiego małżeństwa na wakacjach, głuchej i zbuntowanej japońskiej nastolatki oraz meksykańskiej niańki, bez zezwolenia przemycającej parę amerykańskich dzieci za granicę. Żadna z tych osób nigdy się nie spotka, pomimo więzi, która ich niespodziewanie połączy.

Iñárritu zaangażował do filmu gwiazdy kina światowego: Cate Blanchett, Brada Pitta oraz Gaela Garcíę Bernala.

Alejandro González Iñárritu o swoim filmie: Mówiąc Babel myślimy o wieży, którą zbudowali ludzie, pragnąc osiągnąć granice niebios i zrównać się z bogami. I wówczas Bóg w gniewie poplątał im języki. Z tego powodu mówimy w tak odmienny sposób. Według mnie nie na tym polega problem. Językowe granice można przełamać bardzo łatwo. Problem stanowią idee i uprzedzenia, które oddzielają nas od siebie nawzajem. O tym opowiada mój film. Chciałem, żeby mówił w tym samym czasie o tym, co nas dzieli i o tym, co nas łączy. Uważam, że to jest kluczowy element. Co sprawia, że mimo dzielących nas różnic jesteśmy mieszkańcami tego samego świata? W swoim filmie chciałem przede wszystkim uwypuklić łączące nas podobieństwa i mam nadzieję, że mój film dobrze je wyraża.

Ekipa filmowa Babel składa się ze stałych współpracowników Iñárritu: operatora Rodrigo Prieto (poza tym autora zdjęć do m.in.: Tajemnic Brokeback Mountain, Fridy i 25-tej godziny) i kompozytora Gustavo Santaolallę (także: Tajemnice Brokeback Mountain i Dzienniki motocyklowe). 

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 5: Między walką a pojednaniem.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share