kpb

Życie jest muzyką

tytuł oryginalny: Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

reżyseria: Fatih Akin
aktorzy: Alexander Hacke, Baba Zula, Orient Expressions, Duman, Replikas, Erkin Koray, Ceza, Istanbul Style Breakers, MercanDede, Selim Sesler, Brenna MacGrimmon, Siyasiyabend, Orhan Gencebay, Müzeyyen Senar, Sezen Aksu

czas trwania: 90 min.
produkcja: Niemcy/Turcja 2005
premiera: 2006-10-06

Życie jest muzyką, najnowszy film Fatiha Akina, reżysera filmu Głową w mur, to wciągający portret współczesnego Stambułu - miasta tętniącego życiem i muzyką. To efekt niezwykłej wyprawy Europejczyka, który przemierzył ulice miasta w rytm wszechobecnej i porywającej muzyki.

W Stambule muzyki nie trzeba szukać. Jest wszędzie - w barach, na podwórkach, ulicach. Punkrock, pop, jazz, rap i folklor - dźwięki obce i znane. Nieznany koloryt, odurzająca egzotyka wibrują na każdym kroku i przyprawiają o zawrót głowy.
Rozkoszna mieszanka kultury Azji, Europy, Wschodu i Zachodu.

Podróż do Stambułu to podróż do innego świata. Miasto kipi najróżniejszymi muzycznymi odcieniami, dźwiękami - za każdym rogiem można usłyszeć coś innego i spotkać ludzi, dla których muzyka jest sensem i treścią życia.

W taką podróż wybrał się Alexander Hacke, członek niemieckiego zespołu awangardowego Einsturzende Neubauten. Uwielbiający eksperymenty, koneser wyrafinowanych stylów muzycznych, zauroczony Stambułem postanowił sportretować jak najszersze spektrum lokalnej sceny muzycznej - od współczesnej elektroniki, rocka i hip hopu po klasyczną "arabeskową" muzykę. Wespół z towarzyszącym mu z kamerą Fatihem Akinem, reżyserem Głową w mur, wyruszyli "w miasto", by zapisać muzyczną różnorodność Stambułu. W efekcie powstała sugestywna opowieść o muzyce, historii, egzotycznych korzeniach Stambułu.


Fatih Akin udowadnia że jest wirtuozem kina
. FilmExposed Magazine

Muzyczna podróż przez Turcję z przewodnikiem w stylu funkyThe New York Times

Ten film jest jak prezent: jakby reżyser chciał skompilować płytę ze swymi ulubionymi piosenkami dla nowopoznanych przyjaciół - widzów z całego świata. Forum The New York Times

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 1: Isabel Coixet i inne filmy o życiu.


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share