kpb

Sex w Brnie

tytuł oryginalny: Nuda v Brne

reżyseria: Vladimír Morávek
aktorzy: Katerina Holánová, Jan Budař, Miroslav Donutil

czas trwania: 103 min.
produkcja: Czechy 2003
premiera: 2006-07-07

Czeskie Lwy 2004
najlepszy film
najlepsza reżyseria - Vladimír Morávek
najlepszy scenariusz - Jan Budař, Vladimír Morávek
najlepszy aktor - Jan Budař
najlepszy montaż, nagroda krytyki

Czeskie Nagrody KrytykówFilmowych 2004
najlepszy film
  

Pierwszy raz spotkali się na zawodach sportowych w Vyškovie. Standa pchał kulą, Olinka biegła sprinta. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Piszą do siebie od zeszłej wiosny. Listowna znajomość rozwinęła się na tyle, że musi dojść do kolejnego spotkania i być może - pierwszej wspólnej nocy. Standa i Olinka chcą rozpocząć życie seksualne - wiedzą już co, nie wiedzą jednak - jak! Trochę opóźnieni w rozwoju i zdominowani przez najbliższych są dziecięco wręcz niewinni w ''tych sprawach''.

Filmowy debiut reżysera teatralnego Vladimíra Morávka był absolutnym hitem w Czechach i zdobył Czeskie Lwy w najważniejszych kategoriach - dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i dla najlepszego aktora. Reżyser obsadził w głównych rolach aktorów teatru Klicpera.

Dawno nie oglądałam tak pięknie pokazanego lęku przed pokazaniem swojej nagości; pięknie i jednocześnie zabawnie dzięki grze aktorów i, nie ukrywajmy, niezapomnianej mimice Jana Budařa. Jeśli miałabym powiedzieć co nie pozwala patrzeć na film Morávka jak na kolejną ,,szarlotkę'', to jest to właśnie zabawne pokazanie narodzin poważnego uczucia na tle kilku partackich prób. Jakby na przekór przekonaniu, że każdy zasługuje na prawdziwą miłość. Agnieszka Piechnik, PRO ARTE

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Menzel, Svěrák, Zelenka i inny czeski humor.

Bookmark and Share