kpb

Życie ukryte w słowach

tytuł oryginalny: La vida secreta de las palabras | The secret life of words

reżyseria: Isabel Coixet
aktorzy: Sarah Polley, Tim Robbins, Javier Camara, Julie Christie

czas trwania: 116 min.
produkcja: Hiszpania 2005
premiera: 2006-08-25

MFF Wenecja 2005 - film prezentowany w głównym konkursie

Hiszpańskie nagrody filmowe Goya 2006:
najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy producent

Samotny punkt na środku morza, o który codziennie rozbijają się fale. Platforma wiertnicza, na której pracują tylko mężczyźni. Trafia na nią tajemnicza kobieta z przeszłością (Sarah Polley), aby zaopiekować się ociemniałym robotnikiem (Tim Robbins), który ucierpiał w przypadkowym wypadku. Pielęgniarkę i pacjenta połączy niezwykła więź. Josef i Hanna poznają wspólnie smak prawdy i kłamstwa, radości i cierpienia. Oto film o 25 milionach fal, hiszpańskim kucharzu (Javier Camara) i gęsi. O miłości, której siła nie zważa na tragiczny los.

Życie ukryte w słowach to bez wątpienia najważniejszy film hiszpański 2005 roku - uhonorowana nagrodami Goya dla najlepszego filmu, reżysera i scenarzysty, otrzymała także komplet nagród hiszpańskich krytyków w najważniejszych kategoriach.

Film został dedykowany Inge Genefke, aktywistce na rzecz przeciwdziałania torturom wojennym, i John`owi Bergerowi, pisarzowi.

Isabel Coixet powiedziała o filmie: Ktoś kiedyś powiedział, że każdy kto posiada życie wewnętrzne, wiedzie już życie podwójne.
Słowa, jak ławice ryb, kręcą się po głowie i cisną na usta. Chcą zostać usłyszane. Czasami jednak gubią się po drodze do gardła. To film o słowach, które zbyt długo błąkały się w ciszy (nieporozumieniach, pomyłkach i bólu) i gdy już zaczną się wylewać, nikt nie może ich powstrzymać.

produkcja: Augustin i Pedro Almodovar

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 1: Isabel Coixet i inne filmy o życiu.


TRAILER (oryginalny):

Bookmark and Share