kpb

Oda do radości

tytuł oryginalny: Oda do radości

reżyseria: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas
aktorzy: Małgorzata Buczkowska, Barbara Kurzaj, Dorota Pomykała, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Roma Gąsiorowska, Lesław Żurek, Jan Drawnel

czas trwania: 118 min.
produkcja: Polska 2005
premiera: 2006-04-19

Laureat konkursu scenariuszowego Akson Studio & Filmforum.pl "nOWA gENERACJA"
XXX FPFF Gdynia 2005 - Nagroda Specjalna Jury
15. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty 2005", Koszalin - nagroda za najlepszy debiut fabularny

Trzech reżyserów, trzy historie, trzy wizje jednej - polskiej rzeczywistości. Bohaterami historii są młodzi ludzie z różnych środowisk i regionów. Ich losy splatają się w jednym miejscu - autobusie do Londynu.

Zadziwiający dojrzałością, sprawnością warsztatową i rozmachem debiut trojga młodych filmowców - studentów łódzkiej filmówki. Autorzy wartko i bezpretensjonalnie, językiem swego pokolenia opowiadają o młodych ludziach, dla których demokratyczna i wolna Polska wcale nie stała się krajem ich marzeń, wielkich możliwości i spełnionych nadziei. To wciąż kraj przegranych frustratów i cwanych krętaczy, w którym tak mało jest miejsca na zwyczajną, uczciwą normalność. Film ma charakter nowelowy: trzy odrębne historie z różnych miejsc w Polsce , różni bohaterowie, ale wszyscy młodzi, na progu dorosłego życia, próbujący się usamodzielnić i jakoś ustabilizować. Odmienne, a zarazem tak podobne losy bohaterów splatają się ostatecznie w jednym miejscu - autokarze wiozącym ich do Wielkiej Brytanii, mitycznej ziemi obiecanej, która jeśli nie pozwoli im urzeczywistnić marzeń (o czym jedna z bohaterek już się przekonała), to chociaż nieco je przybliży.

(także: pokaz w ramach SKomasowanego wieczoru filmowego, 2011)

Bookmark and Share