kpb

Shutter - Widmo

tytuł oryginalny: Shutter

reżyseria: Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom
aktorzy: Natthaweeranuch Thongmee, Ananda Everingham, Krai Kanchit, Abhijati 'Meuk' Jusakul

czas trwania: 92 min.
produkcja: Tajlandia 2004
premiera: 2006-02-03

Shutter - widmo to pierwszy film stworzony wspólnie przez Banjonga Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma. Od tej pory już zawsze pracowali razem. Nic dziwnego, skoro w wieku 25 lat zadebiutowali (w kategorii filmu długometrażowego) hitem kasowym na skalę światową, zaliczanym do największych sukcesów azjatyckiego horroru. Film, naszpikowany scenami grozy, wywołującymi dreszcze, a przy okazji ociera się o dramat obyczajowy, co dodaje mu szczególnego smaku.

Akcja filmu zaczyna się, kiedy młody fotograf Tun wraca ze swoją dziewczyną Jane z zakrapianej alkoholem imprezy. Na drodze za miastem potrącają młodą kobietę i przerażeni uciekają z miejsca wypadku, pozostawiając jej ciało na pastwę losu. Później starają się wieść normalne życie. Jane dręczą koszmary senne, Tun odkrywa dziwne smugi na fotografiach, przypominające twarz zabitej przez nich dziewczyny. Przyjaciele pary zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach. Piętrzą się kolejne sekrety... Sekrety, które bohaterowie dla własnego dobra powinni jak najszybciej rozwiązać.

Paulina Tyburska


Banjong Pisanthanakun
W 1999 roku ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku. W 2000 roku został finalistą konkursu filmów komediowych. Nagrodę za Najlepszy Film i Scenariusz dostał za swój pierwszy krótkometrażowy film pt.: Plae Kao. Pracował również jako krytyk filmowy w popularnym tajskim magazynie filmowym „Strarpics”, a także jako asystent reżysera telewizyjnych reklam. Jego pierwszy pełnometrażowy film Shutter stał się jednym z największym hitów kasowych w Tajlandii.

Parkpoom Wongpoom
Urodzony w 1978 roku reżyser, ukończył w 2000 roku Wydział Filmu i Video na Uniwersytecie Rangsit w Tajlandii. Swój pierwszy krótkometrażowy film Luang Ta nakręcił zaledwie rok później. Film zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i zagranicą. Pokazany został m.in. na Clermont-Ferrand International Short Film Festival w 2002roku, Singapore International Film Festival, Pusan Asian Short Film Festival, a także na Bangkok Film Film Festival, gdzie zdobył dwie nagrody - za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Filmu Tajlandzkiego. Również jego drugi film krótkometrażowy In the eyes otrzymał wiele pozytywnych ocen i pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach. Jego pierwszy pełnometrażowy film, nakręcony w 2004 roku Shutter okazał się najbardziej kasowym filmem tego roku w Tajlandii. Obecnie pracuje nad scenariuszem do kolejnego filmu pełnometrażowego Life with A Mission.

Film prezentowany w ramach 4. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share