kpb

Czas, który pozostał

tytuł oryginalny: Le Temps qui reste

reżyseria: Francois Ozon
aktorzy: Melvil Poupaud, Valeria Bruno-Tedeschi, Jeanne Moreau

czas trwania: 85 min.
produkcja: Francja 2005
premiera: 2006-02-10

François Ozon, twórca m.in. 8 kobiet, Basenu czy 5x2 nie przestaje zaskakiwać.

Po filmie o rozpadzie związku, który prowadzi widza od sceny rozwodu do szczęśliwych początków pary, francuski reżyser prezentuje nam przewrotny pean na cześć życia.

Romain (Melvil Poupaud, wschodząca gwiazda francuskiego kina), młody i przystojny fotograf mody, na pierwszy rzut oka żyje pełnią życia. Jego zawodowa kariera pomyślnie się rozwija, a jego związek z uroczym chłopakiem wygląda na udany. Pewnego dnia, podczas sesji zdjęciowej, Romain niespodziewanie traci przytomność. Początkowo obawia się, że ma AIDS, jednak diagnoza brzmi: nieuleczalny rak. Mając świadomość, że zostało mu zaledwie kilka miesięcy życia, młody mężczyzna musi wszystko przewartościować. I to, co początkowo wydawało mu się tragedią, wkrótce prowadzi go w zaskakującym kierunku.

François Ozon swoim najnowszym filmem pokazuje, że nie zawsze to, czego się najbardziej boimy, jest tym co najgorsze. Że życie naprawdę smakuje, gdy mamy świadomość jego przemijania. W efekcie otrzymujemy jeden z najciekawszych obrazów francuskiego reżysera. Fantastycznie zrealizowany, z wybitnymi rolami młodego Melvila Poupauda i wielkiej gwiazdy, Jeanne Moreau oraz - paradoksalnie - pełen harmonii i spokoju.

To przepiękne, intymne dzieło sztuki, pełne aktorów, którzy wydają się być stworzeni dla swych ról. Jesli będziecie mieli okazję zobaczyć ten mały klejnot - nie zwklekajcie. Nie rozczarujecie się. Evrim Ersoy, Monsters And Critics

Bezpośredni, wyzbyty melodramatyzmu film o godzeniu się z nadchodzącą śmiercią i tym, że trzeba na to znaleźć jakiś sposób. Czas, który pozostał to krótki i zwięzły film, który na długo pozostaje w pamięci. The Hollywood Reporter

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Labirynt Fauna i inne bestsellery.


TRAILER (oryginalny z angielskimi napisami):
 

Bookmark and Share