kpb

Pani Zemsta

tytuł oryginalny: Chinjulhan geomjasshi

reżyseria: Park Chan-wook
aktorzy: Lee Yeong-ae, Kim Si-hu, Choi Min-sik, Nam Il-woo

czas trwania: 112 min.
produkcja: Korea Południowa 2005
premiera: 2006-01-20

info: Letnie Tanie Kinobranie

Końcowa, zaskakująca odsłona trylogii zemsty koreańskiego reżysera Park Chan-wooka.

Piękna Geum-ja (Lee Young-ae) zyskuje wątpliwą sławę, gdy w wieku 19 lat zostaje aresztowana oraz oskarżona o porwanie i zamordowanie 6-letniego chłopca. Geum-ja niespodziewanie przyznaje się do winy i dostaje długi wyrok.

Minęło 13 lat, a przez ten czas Geum-ja jako pracowita, przykładna więźniarka dorobiła się przydomku 'dobrotliwa'. 'Dobrotliwa' Geum-ja przez 13 lat planowała zemstę na swoim byłym nauczycielu, panu Baek (Choi Min-sik). Dobre serce okazywane podczas odsiadki zapewniło jej wielu przyjaciół i sojuszników. Gdy Geum-ja wychodzi z więzienia z pomocą kilku byłych współwięźniów jest gotowa wprowadzić swój plan w życie.

O ile bohaterami pierwszych dwóch odsłon trylogii zemsty byli mężczyźni, to Pani Zemsta ukazuje jak z gniewem radzi sobie samotna kobieta.
Pan Zemsta opowiadał o PORWANIU, Oldboy o UWIĘZIENIU, a Pani Zemsta opowiada o POKUCIE.

Reżyser o filmie: Po zrealizowaniu dwóch filmów o zemście wejrzałem w swoje wnętrze, a gdy zbadałem je z bliska okazało się, że cały ten nadmiar wściekłości, nienawiści i przemocy stał się trucizną (...). Stwierdziłem więc, że miło byłoby na moment odłożyć wściekłość, nienawiść i przemoc. Zamiast tego postanowiłem zając się bardziej elegancką wściekłością, stylową nienawiścią i delikatną przemocą. Chciałem, by zemsta stała się aktem odkupienia, a przeprowadzona została przez kogoś, kto chce uratować swą duszę. Tak właśnie narodziła się Pani Zemsta.

Tym operowym, zaskakującym pod względem formalnym filmem, Park Chan-wook kończy swą trylogię na temat zemsty. Choć Pani Zemsta jest mniej brutalna niż poprzednie dwie części, to przemoc w niej zawarta jest równie bezkompromisowa, a ostatni fragment filmu wystawi na próbę wytrzymałość wszystkich tych, którzy ciężko znoszą obrazy wyrafinowanego okrucieństwa. A. O. Scott, The New York Times

To uderzający i makabrycznie zabawny film, stąpający na granicy pomiędzy horrorem, tragedią, komedią i filmowym exploitation.
David Cox, London Film Festival

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2013, tydzień 5: Kobiece sekrety;
Noc z Trylogią Zemsty, 2007)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share