kpb

Jak w niebie

tytuł oryginalny: Sa som i himmelen

reżyseria: Kay Pollak
aktorzy: Michael Nyqvist, Frida Hallgren, Helen Sjöholm, Lennart Jähkel

czas trwania: 132 min.
produkcja: Szwecja 2004
premiera: 2005-11-25

Oscary 2005
nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny

Jeden z najbardziej kasowych filmów w historii szwedzkiej kinematografii. Obraz zebrał entuzjastyczne recenzje zarówno w kraju, jak i za granicą. Był porównywany do Włoskiego dla początkujących i Czekolady.

Daniel Daréus, kompozytor znudzony światowym życiem, wraca po latach do rodzinnego miasteczka. Nikt jednak nie rozpoznaje w nim małego chłopca, który niegdyś wyjechał w daleki świat. Nierozpoznany przez nikogo zaczyna prowadzić próby miejscowego chóru. Tajemniczy przybysz najpierw budzi ciekawość mieszkańców potem burzy małomiasteczkowy spokój, nikogo nie pozostawiajac obojętnym. Jednych fascynuje i pozwala odkryć radość życia, drugich bulwersuje powszechnym uznaniem, którym zaczął cieszyć się w całym miasteczku. Z pewnością Dareus pozwoli członkom społeczności dowiedzieć się więcej o nich samych i o tym, co dla każdego z nich najważniejsze.

Z kolei dla charyzmatycznego kompozytora szczególnym odkryciem będzie młoda i wrażliwa Lena, która pomoże mu zachwycić się pięknem życia i miłością, na którą czekał całe życie.

Romantyczna, dramatyczna, ze wszech miar zabawna i wzruszająca oda do miłości zapewnia emocje podobne do tych, jakie wzbudza przejażdżka kolejką górską. Variety

(także: Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 5 - Jane Campion i inne filmy z muzyką;
Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Fados, Control, Fortepian - i inne rytmy muzyki)

Bookmark and Share