kpb

Jestem przy Tobie

tytuł oryginalny: Main Hoon Naa

reżyseria: Farah Khan
aktorzy: Shahrukh Khan, Sushmita Sen, Zayed Khan, Amrita Rao

czas trwania: 179 min.
produkcja: Indie 2004
premiera: 2005-12-02

Jeden z największych sukcesów kina bollywoodzkiego ostatnich lat.

Ram (Shah Rukh Khan) jest najprzystojniejszym i najlepiej wyszkolonym oficerem armii indyjskiej. W trakcie brawurowej akcji ginie jego ojciec, postrzelony przez bezwzględnego terrorystę Raghavana (Sunil Shetty). Umierając, ojciec prosi, by Ram odszukał brata, o którego istnieniu dotąd nie wiedział i sprowadził go do rodzinnego domu. Jednocześnie Ram otrzymuje tajną misję, by udać się do górzystego Darjelingu i w przebraniu ucznia ochraniać przed atakiem terrorystów córkę generała (Amrita Rao). Już na miejscu Ram zakochuje się w oszałamiająco pięknej pani od chemii (miss świata Sushmita Sen). Jakby tego było mało, musi jednocześnie odpierać kolejne ataki terrorystyczne, odnaleźć brata, pomścić śmierć ojca i... zadbać o pokój miedzy Indiami a Pakistanem.

Wyprodukowany przez Shah Rukh Khana debiut reżyserski wybitnej choreografki Farhy Khan (Monsuowe wesele, Czasem słońce, czasem deszcz) to jedyna w swoim rodzaju beztroska i radosna zabawa filmowa, łącząca elementy komedii, kina akcji, melodramatu i musicalu. Jestem przy tobie stał się sensacją i największym przebojem Bollywoodu w 2004 roku.

To, co wyróżnia Jestem przy tobie spośród innych filmów bollywoodzkich ostatnich lat to przede wszystkim świeże i bardzo współczesne wykorzystanie starej bollywoodzkiej formuły "masala movie"; żywe tempo, które sprawia, że w czasie ponad trzygodzinnego seansu nie sposób się nudzić oraz sprawne operowanie przez reżyserkę nieustannie zmieniającymi się konwencjami filmowymi. Jestem przy tobie zawiera też w sobie bardzo widowiskowe, a jednocześnie zabawne sceny akcji.

Kolejną rzeczą wyróżniającą Jestem przy tobie jest także osoba reżyserki. Niewiele jest w Bollywood kobiet reżyserów, a żadna z tych, które realizują w Indiach swoje obrazy nie specjalizuje się w wielkich filmach akcji. Farah Khan zadebiutowała gatunkiem szczególnie ryzykownym i - wydawałoby się - zarezerwowanym dla mężczyzn. Osiągnęła wielki sukces, Jestem przy tobie stał się jednym z największych przebojów kina indyjskiego.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 5: Bollywood i filmy innych kultur.


PIOSENKA z filmu, TUMSE MILKE DIL KA JO HAAL:

Bookmark and Share