kpb

Miasto gniewu

tytuł oryginalny: Crash

reżyseria: Paul Haggis
aktorzy: Thandie Newton, Matt Dillon, Sandra Bullock, Don Cheadle

czas trwania: 113 min.
produkcja: USA 2004
premiera: 2005-07-22

Oscary 2006: najlepszy film roku, najlepszy scenariusz oryginalny - Robert Moresco i Paul Haggis, najlepszy montaż
- 3 nominacje: najlepsza reżyseria, najlepszy aktor drugoplanowy - Matt Dillon, najlepsza piosenka (
In the Deep)
Złote Globy 2006 - 2 nominacje: najlepszy scenariusz, najlepszy aktor drugoplanowy - Matt Dillon
Włoskie Nagrody Filmowe Dawidy Donatella: najlepszy film zagraniczny
Brytyjskie Nagrody Filmowe BAFTA: najlepsza aktorka drugoplanowa - Thandie Newton, najlepszy scenariusz oryginalny
- 7 nominacji, m.in.: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor drugoplanowy - Matt Dillon i Don Cheadle

 
Obsypany nagrodami poruszający dramat Paula Haggisa (W dolinie Elah) w doborowej obsadzie!

Niezależnie od pozycji społecznej, rasy, płci i przekonań religijnych łączy nas jedno... niewiele wiemy o sobie. Skoro nie jesteśmy w stanie poznać do końca samych siebie, zawsze w kontaktach z innymi będziemy opierać się na stereotypach i uprzedzeniach. Tak, jak bohaterowie filmu - ósemka osób mieszkających w Los Angeles, pozornie nie związanych ze sobą.

Pewnego dnia przy drodze zostaje odkryte ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. Aby odkryć kto jest mordercą akcja filmu cofa się o 24 godziny śledząc działania wspomnianych 8 osób, które mogą być zamieszane w tę zbrodnie...

Od 25 lat mieszkałem w Los Angeles i doświadczyłem na własnej skórze tutejszej odmiany walki rasowej i klasowej, mówi Haggis. Na co dzień widziałem różne rodzaje dyskryminacji. Zaobserwowałem też , jak staramy się je usprawiedliwić i zorganizować sobie życie w taki sposób, aby jak najmniej mieć z nimi do czynienia. Udajemy wręcz, że one nie istnieją. Mój film nie traktuje jednak o problemach klasowych czy rasowych. Chodzi w nim o obawę przed obcymi. Miasto gniewu traktuje o nietolerancji i współczuciu. Pokazuje, że sami nie chcemy być oceniani, ale nie widzimy nic złego w ocenianiu innych.
 
Los Angeles stało się centralną postacią w historii, ze względu na swoją ilość mniejszości etnicznych, które w nim występują. Don Cheadle zaznacza, że Los Angeles jest również jednym z pierwszych miejsc, w którym biali staną się niebawem mniejszością, co niewątpliwie czyni tę społeczność wyjątkową.

Prowokujący i nieprzewidywalny obraz, jeden z najciekawszych amerykańskich filmów 2004 roku. Niezależna produkcja z gwiazdorską obsadą.

W filmie występują m.in. Sandra Bullock (Miss Agent, Narzeczony mimo woli), Don Cheadle (Hotel Ruanda, Po zachodzie słońca), Matt Dillon (Factotum, Miasto duchów) i Thandie Newton (W pogoni za szczęściem, W.).

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2009,
tydzień 2: Hanami, Babel - i inne spotkania na krańcach świata)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share