kpb

Sin City - Miasto grzechu

tytuł oryginalny: Sin City

reżyseria: Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
aktorzy: Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba, Clive Owen, Nick Stahl

czas trwania: 124 min.
produkcja: USA 2005
premiera: 2005-06-10

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Cannes 2005: wyróżnienie

Stylizowana na kino noir niezwykła adaptacja cyklu komiksów Franka Millera. Film, który zrewolucjonizował sposób adaptowania komiksów w kinie.

Robert Rodriguez postanowił przełożyć na ekran nie przetworzoną i nie zmienioną wizję powieści graficznych Millera - wiernie przedstawić każdy kadr, każdą grubą, czarną kreskę i każdego bohatera. Reżyserom udało się stworzyć unikatowy w swoim rodzaju ruchomy komiks.

Witaj w Sin City. To miasto przyciąga ludzi bezwzględnych, zdeprawowanych i ze złamanym sercem. Niektórzy nazywają je mrocznym. Inni nazywają je domem. Skorumpowani gliniarze. Seksowne ulicznice. Zdesperowani samozwańczy obrońcy prawa. Niektórzy pragną zemsty. Inni - odkupienia. Zbieranina nieprawdopodobnych i działających nieco wbrew samym sobie bohaterów, którzy mimo wszystko próbują zrobić to co trzeba, w mieście, któremu na niczym nie zależy. Ich historie są tematem filmu wyreżyserowanego przez Roberta Rodrigueza i Franka Millera z gościnnym udziałem reżysera Quentina Tarantino.

W Sin City nie ma super bohaterów. Są tam tylko twardziele, ciężkie przypadki, spluwy, panienki, kochankowie i frajerzy, którzy starają się przeżyć kolejną ciemną noc.

Główny wątek filmu opowiada o losach Marva, twardego jak skała ulicznego wojownika, który zawsze robi to, co chce. Pewnego dnia spotyka na swej drodze piękność o imieniu Goldie. Spędzają razem noc, lecz rankiem Marv znajduje ją martwą w łóżku. Przeczesze całe miasto, aby pomścić śmierć jedynej osoby, która obdarzyła go odrobiną miłości.

Kolejny wątek to historia Dwighta, prywatnego detektywa, który nieustannie wpada w tarapaty, choć usilnie stara się ich unikać. Po przypadkowym zabójstwie gliniarza w Starym Mieście, Dwight zrobi wszystko, co w jego mocy, by chronić swoje przyjaciółki - królowe nocy.

Wreszcie jest tu opowieść o Johnie Hartiganie - ostatnim uczciwym gliniarzu w Sin City. Pragnie odejść ze służby z hukiem. Mimo że do przejścia na emeryturę została mu godzina, postanawia uratować jedenastoletnią dziewczynkę z rąk sadystycznego syna senatora... co przynosi nieoczekiwane skutki.

Gwiazdorska obsada Sin City obejmuje takie nazwiska, jak Bruce Willis, Benicio Del Toro, Mickey Rourke, Clive Owen, Elijah Wood, Jessica Alba, Rosario Dawson, Michael Clarke Duncan, Carla Gugino, Josh Hartnett, Michael Madsen, Jaime King, Brittany Murphy, Nick Stahl, Marley Shelton, Powers Booth i Rutger Hauer.

Na rok 2014 planowana jest premiera kontynuacji filmu, Sin City: A Dame to Kill For.

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 4: Przedsionek piekła.

(także Letnie Tanie Kinobranie 2007, tydzień 3 - Szaleństwa Tarantino kontra niepokoje Lyncha)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share