kpb

Proszę słonia - zestaw bajek

tytuł oryginalny: Proszę słonia

reżyseria: Witold Giersz, Piotr Paweł Lutczyn, Ryszard Słapczyński

czas trwania: 40 min.
produkcja: Polska 1968

info: Baranki Dzieciom

Pinio to chłopiec, który słabo rośnie, dlatego mama podaje mu rozmaite witaminy. Pewnego dnia zniecierpliwiony malec wysypuje je do trąby porcelanowego słonika i ten niespodziewanie zaczyna rosnąć! A gdy osiąga właściwe słoniowi rozmiary, ożywa i przemawia ludzkim głosem. Słoń Dominik jest niezwykle sympatyczny: prowadzi ożywione rozmowy z mrówką, rozprawia się z narzekającymi urzędnikami, a kiedy „Darkowskiemu psuje się samochód”, zabiera całą rodzinę Pinia na wycieczkę za miasto na swoim grzbiecie (podczas opalania służy świetnie za parawan). Wkrótce jednak sprawy zaczynają się komplikować… Ostatecznie okaże się, że „mały przyjaciel jest wygodniejszy”, ale zanim to nastąpi, Pinia i Dominika spotka jeszcze wiele przygód…

Ta nie starzejąca się urocza opowieść dla dzieci (i nie tylko) szanse na nowe filmowe życie uzyskała dzięki rekonstrukcji cyfrowej.

Film przed i po rekonstrukcji:Trudno uwierzyć, że ciepła opowieść o przyjaźni małego chłopca z dużym i prawdziwym (choć porcelanowym!) słoniem ma już prawie 40 lat… Wychowało się na niej kilka pokoleń i wszystko wskazuje na to, że będą wychowywać się kolejne.

Szansę na nowe życie film uzyskał dzięki rekonstrukcji cyfrowej, współfinansowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Narodowy Instytut Audiowizualny. Dzięki wsparciu finansowemu dokończeniu uległa rozpoczęta kilka lat wcześniej rekonstrukcja cyfrowa serialu Proszę słonia, a także wykonana pełna rekonstrukcja jego wersji pełnometrażowej. W pracach - wraz z autorem filmu - brały udział firmy: TPS (rekonstrukcja obrazu), Skłodowski Studio Dźwiękowe (rekonstrukcja dźwięku) oraz all DOTS i Chimney Poland.

Odcinki: WITAMINKI | PIERWSZE KROKI | WYCIECZKA ZA MIASTO | PRZEPROWADZKA DOMINIKAFilm prezentowany w ramach cyklu Baranki Dzieciom.


PROSZĘ SŁONIA - REKONSTRUKCJA CYFROWA:


Bookmark and Share