kpb

Pokuta

tytuł oryginalny: Atonement

reżyseria: Joe Wright
aktorzy: Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan, Romola Garai, Vanessa Redgrave, Brenda Blethyn

czas trwania: 130 min.
produkcja: Wielka Brytania 2007
premiera: 2008-02-15

Oscary 2008 - 7 nominacji
najlepszy film

najlepszy scenariusz adaptowany - Christopher Hampton
najlepsza aktorka drugoplanowa - Saoirse Ronan
najlepsza muzyka - Dario Marianelli - OSCAR!
najlepsze zdjęcia - Seamus McGarvey
najlepsze kostiumy - Jacqueline Durran
najlepsza scenografia - Sarah Greenwood, Katie Spencer  

Złote Globy 2008
najlepszy film - dramat

najlepsza muzyka
5 nominacji - najlepszy reżyser; najlepszy aktor w dramacie - James McAvoy; najlepsza aktorka w dramacie - Keira Knightley; najlepsza aktorka drugoplanowa; najlepszy scenariusz

Nagrody Brytyjskiego Przemysłu Filmowego BAFTA 2008
najlepszy film

najlepsza scenografia
12 nominacji, m.in.: najlepszy film brytyjski; najlepszy reżyser; najlepszy aktor; najlepsza aktorka; najlepsza aktorka drugoplanowa; najlepszy scenariusz adaptowany; najlepsze zdjęcia; najlepsza muzyka
 


Pokuta jest niezwykłym i wysmakowanym melodramatem z wojną w tle - z pewnością. Ale równocześnie historią o dojmującym poczuciu winy i kreacyjnej sile twórczości. Wyłamująca się z gatunkowych schematów, pięknie zrealizowana i wspaniale opowiedziana historia. Tegoroczny Oscarowy faworyt z udziałem doborowej obsady.

Anglia, upalne lato 1935 roku. Podczas, gdy w powietrzu unosi się cień II wojny światowej, Briony Tallis i jej rodzina żyją bezpiecznie, otoczeni bogactwem w swojej olbrzymiej posiadłości. Kiedy cała rodzina zbiera się podczas weekendu, mieszanka gorąca i długo skrywanych emocji powoduje, że w domu zaczyna tworzyć się złowieszcza, pełna zagrożenia atmosfera. Młodziutka Briony, aspirująca pisarka, jest dziewczyną z bardzo żywą wyobraźnią. Na skutek serii katastrofalnych nieporozumień, oskarża Robbiego Turnera, syna gospodyni i kochanka swojej siostry Cecylii o zbrodnię, której nie popełnił. Oskarżenie niszczy miłość Robbiego i Cecylii i dramatycznie zmienia życie wszystkich członków rodziny.

Adaptacja znakomitej powieści Iana McEwana, uznanej przez magazyny Time i The Observer za jedną ze 100 najlepszych powieści, jakie kiedykolwiek zostały napisane. Reżyserii podjął się Joe Wright, doceniony za swój poprzedni film, ekranizację Dumy i uprzedzenia.  

Występują Keira Knightley (Duma i uprzedzenie, Domino, Obłęd), James McAvoy (Ostatni król Szkocji), Brenda Blethyn (Sekrety i kłamstwa), Vanessa Redgrave (Wieczór, Obietnica) i wielokrotnie nagradzana za swoją rolę, młodziutka Saoirse Ronan. 

Oficjalna strona filmu: www.atonementthemovie.co.uk


TRAILER (z polskimi napisami):

Bookmark and Share