kpb

Powrót do Garden State

tytuł oryginalny: Garden State

reżyseria: Zach Braff
aktorzy: Natalie Portman, Ian Holm, Zach Braff

czas trwania: 109 min.
produkcja: USA 2004
premiera: 2004-11-05

Rewelacja amerykańskiego kina niezależnego. Debiut Zacha Braffa z Natalie Portman entuzjastycznie przyjęty przez publiczność.

Dwudziestoparoletni Andrew Largeman (Zach Braff) większość swojego dotychczasowego życia spędził na silnych środkach antydepresyjnych. Z przepisanego mu na lata, przez ojca psychiatrę (Ian Holm), letargu wyrywa go powrót do rodzinnego New Jersey, gdzie nagle zmarła mu matka. Tych kilka dni spędzonych w „Zielonym Stanie” staje się swego rodzaju wyprawą w przeszłość, w głąb siebie i w otchłań rodzinnych niedomówień.

Na każdym kroku spotyka starych znajomych, którzy tworzą przedziwną mozaikę osobowości: nieustannie palącego skręty grabarza Marka (Peter Sarsgaard), pracowników barów szybkiej obsługi, czy naganiaczy systemów argentyńskich. Jednak każdy kolejny dzień nieubłaganie zbliża go do, za wszelką cenę unikanej i przez lata odkładanej, konfrontacji z ojcem. Zwykły zbieg okoliczności styka go też z Sam (Natalie Portman), dziewczyną, która jest obdarzona wszystkim, czego „Large’owi” brakuje.

Powrót do Garden State znalazł się w oficjalnej selekcji Sundance, Los Angeles Festival i US Comedy Art Festival. Na festiwalu filmowym Maul podbił serca widzów i otrzymał nagrodę publiczności. 

W filmie występują Zach Braff (także reżyser filmu), Natalie Portman (Bliżej, V jak Vendetta), Ian Holm (Władca Pierścieni, Aviator), Peter Sarsgaard (Kinsey, Elegia).

Scenarzysta i reżyser Zach Braff nie dość, że może się poszczycić prawdziwie filmowym okiem, to jeszcze do tego jest chodzącym talentem. David Ansen, Newsweek

Ten film jest jak idealna piosenka pop - rzecz, która sprawia, że jednocześnie uśmiechasz się i płaczesz. Robert Wilonsky, Dallas Observer

W niespodziewanie głęboki i wdzięczny sposób pokazuje spóźnione dojrzewanie młodego człowieka. Kevin Thomas, Los Angeles Times

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Hanami, Babel - i inne spotkania na krańcach świata.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share