Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna to piękna, filozoficzna, nasycona głębią uczuć opowieść o ludzkim życiu.
Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi, którzy wiodą ciche życie na odludziu w małej świątyni. Młody dopiero wchodzi w życie i stopniowo poznaje prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.
Film jest podzielony na pięć części - pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie. Tłem całej opowieści jest przepięknie sfotografowana, uduchowiona przyroda.
Kim Ki-duk powiedział o swoim filmie: Zamierzałem przedstawić radość, złość, żal i przyjemność w naszym życiu na przestrzeni czterech pór roku. Bohaterami każdej części filmu są dwaj mnisi: Stary i Młody. W postać Młodego Mnicha kolejno wcielają się: małe dziecko, nastolatek, młodzieniec i dojrzały mężczyzna. Etapy jego życia podkreśla również sceneria zmieniających się pór roku.
Historia tego samego bohatera, ale w różnym wieku opowiada o emocjach, jakich przez całe życie doświadcza człowiek. Podkreśla znaczenie dojrzałości i budowanie systemu wartości. To również znak, że zawsze jesteśmy narażeni na porywy, obsesyjne pragnienia, tęsknotę za niewinnością i cierpienie będące wynikiem morderczych intencji.
Film nakręcony przez koreańskiego mistrza, Kim Ki-duka.
Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią.
TRAILER: