kpb

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna

tytuł oryginalny: Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

reżyseria: Kim Ki-Duk
aktorzy: Kim Ki-Duk

czas trwania: 103 min.
produkcja: Korea Płd./Niemcy 2003
premiera: 2005-01-07

Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna to piękna, filozoficzna, nasycona głębią uczuć opowieść o ludzkim życiu.

Głównymi bohaterami są dwaj buddyjscy mnisi, którzy wiodą ciche życie na odludziu w małej świątyni. Młody dopiero wchodzi w życie i stopniowo poznaje prawdy niesione przez wielowiekową kulturę. Stary - jest jego duchowym nauczycielem. Pełen młodzieńczych namiętności uczeń nie zawsze będzie zgadzał się z surowymi zasadami mistrza.

Film jest podzielony na pięć części - pór roku. Ich przemijanie symbolizuje życie człowieka w całej swej intensywności: od narodzin po śmierć, od miłości po cierpienie. Tłem całej opowieści jest przepięknie sfotografowana, uduchowiona przyroda.

Kim Ki-duk powiedział o swoim filmie: Zamierzałem przedstawić radość, złość, żal i przyjemność w naszym życiu na przestrzeni czterech pór roku. Bohaterami każdej części filmu są dwaj mnisi: Stary i Młody. W postać Młodego Mnicha kolejno wcielają się: małe dziecko, nastolatek, młodzieniec i dojrzały mężczyzna. Etapy jego życia podkreśla również sceneria zmieniających się pór roku.

Historia tego samego bohatera, ale w różnym wieku opowiada o emocjach, jakich przez całe życie doświadcza człowiek. Podkreśla znaczenie dojrzałości i budowanie systemu wartości. To również znak, że zawsze jesteśmy narażeni na porywy, obsesyjne pragnienia, tęsknotę za niewinnością i cierpienie będące wynikiem morderczych intencji.

Film nakręcony przez koreańskiego mistrza, Kim Ki-duka.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią.


TRAILER:

Bookmark and Share