kpb

Żywot Briana

tytuł oryginalny: Monty Python's Life of Brian

reżyseria: Terry Jones
aktorzy: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin

czas trwania: 94 min.
produkcja: Wielka Brytania 1979
premiera: 2004-05-28

Legendarny film jeszcze bardziej legendarnej grupy Monty Pythona. Brawurowa kpina słynnego zespołu komików Monty Pythona z hollywoodzkich widowisk biblijnych i wszelkich religijnych i politycznych fanatyzmów, zwieńczona słynnym finałem.

Judea, rok 33 naszej ery. Skromny Brian Cohen (Chapman) zostaje omyłkowo wzięty za religijnego przywódcę i proroka. W dodatku wplątuje się w walkę pomiędzy Rzymianami a Narodowym Frontem Wyzwolenia Judei kierowanym przez Rega (Cleese), co pociąga za sobą daleko idące konsekwencje... Brawurowa kpina słynnego zespołu komików Monty Pythona z hollywoodzkich widowisk biblijnych i wszelkich religijnych i politycznych fanatyzmów, zwieńczona słynnym finałem.

Film wywołał prawdziwy skandal. Twórców oskarżano o bluźnierstwo i profanację. Kontrowersyjne przyjęcie filmu wynikało z nieporozumienia. Zarzucano Pythonom, ze nakręcili parodię Nowego Testamentu. Nie pomogło umieszczenie w filmie postaci Chrystusa ukazanego wcale nie parodystycznie. Kamieniem obrazy stała się scena ukrzyżowania. Nie chciano pamiętać, że krzyżowanie było pospolitym w owych czasach sposobem egzekucji. Ostrze satyry w Żywocie Briana skierowane było przeciw fanatyzmowi, dogmatyzmowi i nietolerancji.

Prezentowana wersja jest nowa, ze zregenerowanym obrazem i dźwiękiem.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 1: Między śmiechem a wzruszeniem.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share