kpb

Słoń (2003)

tytuł oryginalny: Elephant

reżyseria: Gus Van Sant
aktorzy: Alex Frost, Eric Deulen, John Robinson, Timothy Bottoms, Matt Malloy, Elias McConnell, Nathan Tyson, Carrie Finklea, Kristen Hicks, Brittany Mountain, Jordan Taylor, Nicole George, Bennie Dixon, Alicia Miles

czas trwania: 81 min.
produkcja: USA 2003
premiera: 2004-05-07


Niezwykła filmowa elegia Gusa Van Santa uhonorowana Złotą Palmą w Cannes.

Słoń to opowieść o jednym dniu z życia amerykańskiej szkoły średniej w Columbine. Zwykły dzień w szkole średniej? Nie do końca.  

20 kwietnia 1999 r. do szkoły średniej w Columbine przyszło dwóch uczniów z zakupionymi przez Internet pistoletami maszynowi i zamordowało piętnaście osób. Ofiarami padli nauczyciele oraz koledzy i koleżanki chłopców. Po dokonaniu masakry nastolatkowie popełnili samobójstwo. Film relacjonuje fakty, które poprzedziły tragiczne wydarzenia, jak również sam przebieg dramatu.

Poczynając od Mala Noche i Mojego własnego Idaho poprzez Buntownika z wyboru i Szukając siebie Van Sant zajmował się analizą problemów młodości: poszukiwania tożsamości, własnego miejsca w świecie. W Słoniu Van Sant przenosi te poszukiwania na nowy grunt - pracuje nad portretem nastolatków w dzisiejszym, zmiennym świecie.

„Film Van Santa nie jest dokumentem, ale rodzajem medytacji nad złem, nad agresją, z którą spotykamy się dziś w świecie na co dzień”. Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share